Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Licitatie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Licitatie

Acum 2 saptamani am participat la o licitatie de vanzare masa lemnoasa pe picior organizata de o primarie din zona. Am fost declarat castigator a 2 partizi de lemn pe picior insa primaria refuza sa incheie contractul in conidiile solicitate de mine desi acestea sunt prevazute in caietul de sarcini al licitatiei. Mentionez ca aceste caiet de sarcini este din 2007 si ne-a fost dat de catre Primarie. Totodata solicitarile noastre se bazeaza si pe HG 85/2004 insa Primaria refuza sa tina cont de aceasta. Aratam ca lemnul pe picior se vinde fara coaja, oferta noastra a stipulat acest lucru, a fost acceptata insa in contract Primaria vrea sa introduca la plata si coaja lemnului de lucru. Tot in acest caz am solicitat esalonarea la exploatare si la plata a respectivei mase lemnoase, lucru prevazut si in respectivul caiet de sarcini insa Primaria vrea plata anticipata a intregului contract. Ce sa fac in acest caz? Sa refuz incheierea contractului si sa cer restituirea garantiei de participare pe cale judecatoreasca sau sa cer prin instanta incheierea contractului, solicitand totodata si daune interese (dobanzile bancare pe care societatea le are de platit lunar)?
Toate cele trei modalitati sunt plauzibile insa depinde daca vreti sa nu obtineti nimic fata de atitudinea primarieie, daca ii actionati in judecata puteti cere daune interese nu numai pentru ce ati specificat dar si pentru beneficiul nerealizat