avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Expert contabil profesie libera
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Expert contabil profesie libera

Buna ziua,
Am obtinut calificarea de expert contabil si as dori sa profesez in mod individual,dar nu reusesc sa-mi dau seama sub ce forma trebuie sa ma organizaz.
OG 44/2008 nu se aplica profesiilor libere,deci singurele variante ar ramane in mod independent sau SRL.
Pentru a profesa in mod independent la ONRC nu trebuie sa ma inregistrez,dar la Administratie cred ca trebuie ca sa obtin CIF-ul.
Care este procedura urmatoare?Se depune 070,ca independent pot fi platitor de tva?
Ma asigur la CASS si depun declaratia(fara a depune declaratia 102)?
CAS nu trebuie sa declar deoarece am contract de munca in alta parte.
Intrebarea mea este: unde trebuie sa ma inregistrez,ce trebuie sa declar(070,220,200,300,102,etc),ce contabilitate trebuie sa tin(in partida simpla?)?Mentionez ca in ordonanta emisa de CECCAR nu sunt explicate aceste amanunte esentiale.
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: ingerasmic , utilizator 11:45, 5 Martie 2010
Am inteles ca aveti contract de munca in alta parte dar vreti sa profesati Expert contabil: nu cred ca puteti!
Va trebui sa alegeti una dintre ele.

Succes!
Urmatorii pasi trebuie sa-i urmati:
1) sa aveti viza pentru anul in curs;
2) sa va autorizati la CECCAR
3) mergeti la Administratia financiara pentru a lua CIFul
4)Depuneti declaratia 070...nu este obligatoriu cu TVA si dec 220
5) Se plateste CASS la venitul obtinut .
Mult succes,
Primele 2 puncte sunt rezolvate iar angajata sunt ca economist,nu expert,deci pot profesa in mod independent.
Mai deranjez cu 3 intrebari:
1.daca platesc CASS, trebuie sa ma declar si in 070 ca platitor,asta va impune automat depunerea declaratiei 102?
2.in codul fiscal la venituri cu retinere la sursa sunt stipulate expertizele contabile si veniturile obtinute de o persoana fizica dintr-o asociere cu o persoana juridica care nu genereaza o persoana juridica.Profesia de expert contabil desfasurata independent intra in aceste categorii?Daca da,atunci nu se mai depune 220 ci doar 200 , nu se mai depune 070 ci 010.
3.Daca ma incadrez la punctul 2 si se face retinere la sursa de platitorul de venituri(optand pt 16% direct) in declaratia 200 mai am voie sa-mi deduc cheltuieli si sa mi se regularizeze impozitul retinut?
Multumesc din suflet pentru ajutor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa sau expert contabil webepop webepop Buna ziua, Sunt functionar public dar in acelasi timp sunt si expert contabil inactiv. Având in vedere reducerile de salarii ale bugetarilor de care \"am ... (vezi toată discuția)
Pfa cu mai multe activitati C-H C-H Buna ziua! Va retin atentia cu urmatoarea intrebare, sperand ca voi gasi un raspuns. Concret: am un PFA autorizat prin Reg Com. Cu sediul profesional in sect ... (vezi toată discuția)
Venituri din practicarea profesiilor liberale - 2013 Laura Ciobeica Laura Ciobeica Avocatnet a publicat un articol foarte bine structurat pentru toate veniturile impozabile din Romania din care am extras pentru noi traducatorii, autorizati ... (vezi toată discuția)