Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Probleme cu facturi materiale de constructii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Probleme cu facturi materiale de constructii

Sunt administrator la o firma de constructii si in perioada 2008-2009, am cumparat
materiale de constructii platite numerar de la mai multe firme am primit facturi fiscale
preturile erau putin mai mici fata de pretul pietei. Nu am facut contracte,cei care veneau cu marfa erau foarte operativi,am platit numai numerar.La controlul din acest an de la GARDA FINANCIARA au inceput cu intrebari despre firmele respective si despre persoanele care mi-au adus materialele,iar acum am dosar si la politie,care si ei ma tot pun sa le spun cum aratau cei care mi-au adus marfa.Eu facturile le-am pus in contabilitate,am devize de lucrari si note de receptie,de platit tv-a am platit
dar am inteles ca firmele respective ba nu au depus declaratii, ba sunt falimentare
sa-u inactive. Nu mai stiu ce sa cred, cu ce sunt eu de vina. Mi-au zis ca de ce nu
ma-m interesat despre aceste firme,mai ales ca dintr-o data de la jumatatea anului
2009 nu am mai fost contactat telefonic de persoanele care veneau cu marfa.
Culmea este ca acum tot apar toate aceste firme ba in faliment ba inactive .
DGFP mi-a pus poprire pe cont,iar cei de la politie ma tot pun sa dau declaratii
dar nu prea i-mi amintesc si nu am nici numere de telefon de la acele persoane.
Ce probleme pot eu sa am din aceasta cauza.
Facturile mi-au fost ridicate de G.F. am primit copii si am avut de dat note explicative.
Sunt administrator din 2005,am 6 angajati si as vre sa stiu ce mi se poate intimpla
mie,asa sunt privit ca si cum eu as fi de vina. Multumesc pentru raspuns.
Atata vreme cat ati inregistrat facturile in contabilitate,ati platit impozitele aferente nu vi se poate intampla nimic. Probabil furnizorii d-voastra sunt tepari si atunci politia si garda incearca sa vada provenienta marfurilor. Oricum fiind un cumparator de buna credinta nu patiti nimic. Va recomand sa fiti cooperant cu cei care verifica aspectele respective pentru a nu fi banuit la vreo complicitate.
Daca respectivele societati sunt declarate inactive de catre ANAF atunci nu mai puteti deduce TVA-ul afent facturilor emise de catre acestea .
Banuiesc ca acesta este motivul blocarii contului.
Urmare acestui fapt trebuie refacuta contabilitatea si veti plati TVA -ul pe care din greseala ,eronat, din nestiinta etc l-ati dedus