avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... detinere de droguri pt consum propriu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

detinere de droguri pt consum propriu

am si eu o mare problema si vreu sa ma ajutati daca se poate
am fost la concertul the mission paul van dyk si am fost prins cu un joint si un pliculet cu marijuana cu un alt prieten care avea si el 2 pliculete de marijuana
in fine dupa cateva declaratii si o noapte de asteptari am putut sa plecam
au zis sa asteptam citatiile de la procuror si sa ne prezentam pt a da inca o declaratie si a primii amenda cuvenita intre 100-500lei
acuma eu intreb daca nu ma prezint ce mi se poate intampla?
iar daca ma prezint unde se va ajunge cu asta??
stiu ca toate astea duc la dosar penal
dar daca nu ma prezint in fata procurorului ce mi se poate intampla??
Cel mai recent răspuns: Diana Ramona , Alte profesii 23:43, 24 Iulie 2010
Buna ziua !
Veti fi adus , cum spune romanul, "pe sus" si riscati si un arest preventiv pentru sustragerea de la urmarirea penala ( daca este cazul).
si daca ma prezint acolo de buna voie
voi scapa doar cu amenda??
Daca vreti sa aveti probleme grave sa nu va prezentati daca va cheama.

E posibil sa primiti doar o amenda administrativa, dar daca va cheama procurorul este recomandabil sa aveti si un avocat pe care sa il sunati daca apar probleme surprinzatoare...

avocat Claudiu Lascoschi
~ Conținut șters la cerere ~
Eu cred ca este suficient sa aiba cateva numere de telefon a unor avocati in caz de nevoie.
Niciodata nu se stie ce treaba sau ce lipsa de treaba au procurorii care se ocupa de asa ceva.
De principiu, nu ar trebui sa aiba probleme, dar se spune ca, paza buna trece primejdia rea...

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Flagrant posesie marijuana Julian87 Julian87 In data de 07.02.2016 am fost prins cand fumam un \"joint cu marijuana \"pe strada (oras Bucuresti, sunt din Bucuresti) si vreau sa spun ca nu aveam nimic la ... (vezi toată discuția)
Am condus cu permisul suspendat va rog ajutati-ma bodys24 bodys24 buna ziua in data de 19.08.2008 am fost prins de o camera radar in comuna Nicolae Balcescu judetul Bacau cu 106 km /h si mi sa suspendat permisul de la data de ... (vezi toată discuția)
Conducere cu dovada inlocuitoare a permisului de conducere expirata CostiS CostiS am si eu o problema mai delicata. in aprilie am avut un accident din care a rezultat ranirea usoara a unei doamne si permisul de conducere a fost retinut pana ... (vezi toată discuția)