Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... detinere de droguri pt consum propriu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

detinere de droguri pt consum propriu

am si eu o mare problema si vreu sa ma ajutati daca se poate
am fost la concertul the mission paul van dyk si am fost prins cu un joint si un pliculet cu marijuana cu un alt prieten care avea si el 2 pliculete de marijuana
in fine dupa cateva declaratii si o noapte de asteptari am putut sa plecam
au zis sa asteptam citatiile de la procuror si sa ne prezentam pt a da inca o declaratie si a primii amenda cuvenita intre 100-500lei
acuma eu intreb daca nu ma prezint ce mi se poate intampla?
iar daca ma prezint unde se va ajunge cu asta??
stiu ca toate astea duc la dosar penal
dar daca nu ma prezint in fata procurorului ce mi se poate intampla??
Buna ziua !
Veti fi adus , cum spune romanul, "pe sus" si riscati si un arest preventiv pentru sustragerea de la urmarirea penala ( daca este cazul).
si daca ma prezint acolo de buna voie
voi scapa doar cu amenda??
Daca vreti sa aveti probleme grave sa nu va prezentati daca va cheama.

E posibil sa primiti doar o amenda administrativa, dar daca va cheama procurorul este recomandabil sa aveti si un avocat pe care sa il sunati daca apar probleme surprinzatoare...

avocat Claudiu Lascoschi
~ Conținut șters la cerere ~
Eu cred ca este suficient sa aiba cateva numere de telefon a unor avocati in caz de nevoie.
Niciodata nu se stie ce treaba sau ce lipsa de treaba au procurorii care se ocupa de asa ceva.
De principiu, nu ar trebui sa aiba probleme, dar se spune ca, paza buna trece primejdia rea...

avocat Claudiu Lascoschi