avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... parasire de domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

parasire de domiciliu

Fratele meu, casatorit de patru ani, fara copii, in urma neintelegerilor cu sotia doreste sa se mute si ulterior, daca nu vor rezolva problema , chiar sa divorteze. Poate fi acuzat de catre sotia lui de parasire de domiciliu si sanctionat pentru asta?
Cel mai recent răspuns: luiza2008 , utilizator 12:27, 8 Martie 2010
Daca parasirea domiciliului conjugal este cauzata de dorinta de a evita certuri repetate precum si de faptul de a acorda fiecaruia dintre soti un ragaz, un timp de gandire, pentru a hotara daca mariajul mai poate continua sau nu, atunci fratele dvs nu va putea fi acuzat (ca motiv de divort) de parasirea domiciliului conjugal.
Ca si motive intr-un eventual divort ,fratele dvs nu poate fi acuzat/sanctionat pentru fapta invocata
~ Conținut șters la cerere ~
eleniakk a scris:

Fratele meu, casatorit de patru ani, fara copii, in urma neintelegerilor cu sotia doreste sa se mute si ulterior, daca nu vor rezolva problema , chiar sa divorteze. Poate fi acuzat de catre sotia lui de parasire de domiciliu si sanctionat pentru asta?

Nu are cum sa fie acuzat de parasire de domiciliu de vreme ce aceasta...fapta nu reprezinta nici un fel de infractiune,iar ceea ce ne-ati relatat dvs.nu se incadreaza nici in infractiunea de abandon de familie.
Daca exista astfel de neintelegeri,care l-au determinat sa plece de-acasa si sa se mute in alta parte,asta nu inseamna ca ar trebui sanctionat/acuzat de ceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parasirea domiciliului conjugal de catre sotie cu act de mana semnat Dan Mihai Dan Mihai Buna seara Va rog din suflet , am si eu o problema cu Sotia de 4 saptamani a plecat de acasa , a venit mama ei sora ei , si a luato de la domiciliul conjugal ... (vezi toată discuția)
Divorț, părăsire de domiciliu. contează acest lucru în proces? Maruscuta Maruscuta Soțul meu a intentat acțiune de divorț. Daca o sa plec sa locuiesc la fratele meu pana se pronunța divorțul poate sa ma acuze de părăsire de domiciliu? (vezi toată discuția)
In ce conditii ivanflorentina50 ivanflorentina50 in ce conditii instanta poate respinge o cerere de divort (vezi toată discuția)