Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... parasire de domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

parasire de domiciliu

Fratele meu, casatorit de patru ani, fara copii, in urma neintelegerilor cu sotia doreste sa se mute si ulterior, daca nu vor rezolva problema , chiar sa divorteze. Poate fi acuzat de catre sotia lui de parasire de domiciliu si sanctionat pentru asta?
Daca parasirea domiciliului conjugal este cauzata de dorinta de a evita certuri repetate precum si de faptul de a acorda fiecaruia dintre soti un ragaz, un timp de gandire, pentru a hotara daca mariajul mai poate continua sau nu, atunci fratele dvs nu va putea fi acuzat (ca motiv de divort) de parasirea domiciliului conjugal.
Ca si motive intr-un eventual divort ,fratele dvs nu poate fi acuzat/sanctionat pentru fapta invocata
~ Conținut șters la cerere ~
eleniakk a scris:

Fratele meu, casatorit de patru ani, fara copii, in urma neintelegerilor cu sotia doreste sa se mute si ulterior, daca nu vor rezolva problema , chiar sa divorteze. Poate fi acuzat de catre sotia lui de parasire de domiciliu si sanctionat pentru asta?

Nu are cum sa fie acuzat de parasire de domiciliu de vreme ce aceasta...fapta nu reprezinta nici un fel de infractiune,iar ceea ce ne-ati relatat dvs.nu se incadreaza nici in infractiunea de abandon de familie.
Daca exista astfel de neintelegeri,care l-au determinat sa plece de-acasa si sa se mute in alta parte,asta nu inseamna ca ar trebui sanctionat/acuzat de ceva.