Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Intreruperea termenului de prescriptie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Intreruperea termenului de prescriptie

Vreau sa va intreb, din cate stiu eu si s-ar putea sa ma insel, printr-o notificare scrisa catre o soc. com. care trebuie sa ne achite o diferenta de pe o factura restanta...... deci succint: daca termenul de prescriptie de prescriptie se intrerupe o data cu confirmarea primirii a notificarii de plata.... multumesc mult anticipat
Simpla notificare trimisa catre un debitor nu intrerupe cursul prescriptiei. Daca doriti sa intrerupeti cursul prescriptiei va trebui sa obtineti si un raspuns de la debitor, prin care acesta sa recunoasca expres debitul (eventual ii puteti propune debitorului o esalonare iar el sa va raspunda printr-o adresa in care sa fie precizata suma de plata si propunerea efectiva de esalonare ... e doar o idee).
cursul prescriptiei se intrerupe doar in urmatoarele cazuri:
- daca exista o recunoastere a datoriei de catre debitor;
- exista un act de executare a debitorului printr-un executor judecatoresc;
- introducerea unei actiuni judecatoresti pt recuperarea creantei
Pentru a intrerupe cursul prescriptiei aveti oportunitatile
1-procedura legala de executare demarata prin executor judecatoresc
2-promovare actiune pentru recuperare creanta
ynocentta a scris:

Pentru a intrerupe cursul prescriptiei aveti oportunitatile
1-procedura legala de executare demarata prin executor judecatoresc
2-promovare actiune pentru recuperare creanta

1. pentru a putea proceda la executare silita ar trebui intai sa aiba un titlu executoriu, nu?
2. simpla introducere a unei actiuni nu intrerupe cursul prescriptiei daca actiunea va fi respinsa
Florentina Ragalie, Consilier juridic
Deschideti proces si obtineti titlu executoriu.
Altfel se va prescrie daca nu au efectuat nicio plata in acest interval de timp.

avocat Claudiu Lascoschi