Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere individuala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere individuala

buna ziua.
in cazul unei concedieri individuale prin desfiintarea postului, este obligatorie intocmirea unei note de fundamentare? daca da, unde gasesc stipulat acest fapt?
multumesc.
Banuiesc ca ati fost angajat in sistemul bugetar . In acest caz dispozitia privind incetarea CIM are la baza un referat al compartimentului de specialitrate , de regula resurse umane sau juridic . Daca ati fost functionar public lucrurile sunt putin mai complexe .....
nu. in sistemul privat.
atunci nu e obligatoriu ;)
Nu am ani de experienta, dar nu am mai auzit de note de fundamentare (sistem privat)
In decizia de concediere care se comunică salariatului în scris trebuie mentionate în mod obligatoriu si motivele care determină concedierea.
freeelis a scris:

In decizia de concediere care se comunică salariatului în scris trebuie mentionate în mod obligatoriu si motivele care determină concedierea.

Voi "incerca" sa va contrazic - doar pentru concedierea colectiva e obligatoriu acest lucru.
Alineat gen "Tinand seama de...." de pe o decizie de incetare a CIM este comuna pentru orice motiv al incetarii, deci un simplu " reducerea activitatii" e suficient.
Daca va referiti la comunicarea preavizului, nici acolo nu e obligatoriu, (sau cel putin nimeni nu respecta acest lucru)