Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociatie culturala
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociatie culturala

Doresc un model de Act constitutiv
Uitati mai jos un model de act constitutiv (orientativ) pe care il puteti modifica:
ACT CONSTITUTIV
al ASOCIATIEI __________________A) ASOCIATIA _________________ este persoana juridica de drept privat cu scop nepatrimonial, independenta, organizata potrivit Legii nr. 246/2005, ai carei membri fondatori sunt:

1. XXXXXXXXXXXXXXXXX, cetatean roman, posesor al cartii de identitate seria _______ nr. _______________, domiciliat in ______________________________.
2. XXXXXXXXXXXXXXXXX, cetatean roman, posesor al cartii de identitate seria _______ nr. _______________, domiciliat in ______________________________.
3. XXXXXXXXXXXXXXXXX, cetatean roman, posesor al cartii de identitate seria _______ nr. _______________, domiciliat in ______________________________.

B) Denumirea asociatiei este Asociatia _______________, denumire rezervata prin dovada disponibilitatii denumirii cu numarul _________ din ____________ eliberata de catre Ministerul Justitiei - Serviciul Relatii cu Publicul si Cooperare cu ONG.
C) Membrii asociatiei doresc sa se asocieze si au ca scop propus [Obs.: scrieti scopul asa cum apare in Statut].
D) Sediul Asociatiei ____________________________ este in ________________________________________.
E) Durata de functionare a Asociatiei _________________ este pe termen nedeterminat.
F) Patrimoniul de la data constituirii Asociatiei __________________ este format din activul initial al Asociatiei, alcatuit din aportul in bani al asociatilor, de cate ____________ lei fiecare asociat, in valoare totala de __________________ lei.
G) Componenta nominala a celor dintai organe de conducere, administrare si control ale asociatiei:

Consiliul Director:
1.XXXXXXXXXXXXXXXX - presedinte;
2.XXXXXXXXXXXXXXXX - vicepresedinte;
3.XXXXXXXXXXXXXXXX - vicepresedinte [Obs.: sau secretar general];

Cenzor:
XXXXXXXXXXXXX, contabil autorizat conform [Obs.: numarul autorizatiei, al carnetului eliberate de Corpul Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati], cetatean roman, posesor al cartii de identitate ______________, eliberata de____________ la data de ____________, cod numeric personal ______________, domiciliat in ___________________________________.
H) Persoanele imputernicite sa desfasoare procedura de dobandire a personalitatii juridice:
1.________________ sau
2.________________.

MEMBRII FONDATORI:
[nume si semnaturi]
_____________________