Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie+pensie anticipata+cumul cu salariul la privat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie+pensie anticipata+cumul cu salariul la privat

Situatia acuala:
Data nasterii: 09.06.1953
Pana in 1972 am realizat = 11 luni vechime in munca
1972->1977 = facultate
Angajat 08.1977
10.1977->04.1978 =6 luni stagiu militar
04.1978-> prezent = angajat
Mentiune: 22 ani munca grupa a II- a cu 75% (1977-2000)
Am rugamintea de a-mi raspunde la urmatoarele intrebari:
1. Cand pot iesi la pensie pentru limita de varsta ?
2. Cand pot iesi la pensie anticipat ?
3. Daca se pot cumula pensia anticipata si salariul la privat ?
4. Daca se pot cumula pensia anticipata si salariul ca PFA ?
Va multumesc.
Cu deosebita stima,
Viorel COZMA
Ca date generale, un barbat nascut in 1953 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

22 de ani lucrati in procent de 70% in grupa II inseamna 16 ani si 6 luni lucrati in procent de 100% in grupa II de munca. Stagiului realizat de dvs. de aproximativ 32 de ani i se adauga stagiul aferent activitatii desfasurate in grupa II de munca de 4 ani, rezultand un stagiu total de 36 de ani. Din punctul de vedere al stagiului de cotizare indepliniti conditiile pentru a beneficia atat de pensie anticipata partiala cat si de pensie pentru limita de varsta.

Conditia referitoare la varsta standard de pensionare nu o indepliniti, deocamdata. Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 61 de ani si 6 luni, varsta standard de pensionare fiind redusa corespunzator perioadei lucrate in grupa II de munca. De pensie anticipata partiala puteti beneficia atunci cand veti implini 60 de ani.

Pensia anticipata partiala nu poate fi cumulata cu salariul dar puteti beneficia de aceasta categorie de pensie si puteti realiza venituri ca PFA.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Stimata Doamna Pintea,
Puteti sa-mi spuneti conform carui articol pot realiza venituri cumuland pensia cu PFA ?
Cu stima Viorel COZMA
1. Potrivit dispozitiilor art.92 alin.(1) lit.b) din Legea nr.19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care beneficiarul unei pensii anticipate sau al unei pensii anticipate partiale se regaseste in una dintre situatiile prevazute la art.5 alin.(1) pct.I si II din lege, respectiv, desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca, este functionar public, este numita in cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti, pe durata mandatului, sau este membru cooperator intr-o organizatie a cooperatiei mestesugaresti.
2. In concluzie, puteti cumula nelimitat pensia anticipata partiala cu orice alte venituri realizate, in afara celor obtinute in una din situatiile anterior mentionate.