Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... obtinere certificat nastere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

obtinere certificat nastere

daca tatal nu este la data nasterii in tara iar noi nu suntem casatoriti legal ,ce trebuie facut ptr a obtine certificatul de nastere in care sa apara si numele tatalui?adica sa il recunoasca legal ,asa cum ne dorim amandoi
Poate sa isi manifeste interesul ,sens in care prin document legal,poate recunoaste paternitatea si solicita inregistrarea ca si tata
Inregistrarea nasterii se face pe baza declaratiei mamei la unitatea medicala si ulterior la starea civila unde tatal daca nu sunt casatoriti da o declaratie de recunoastere a paternitatii semnata in fata ofiterului de stare civila de ambii parinti.
adica poate trimite o procura din italia prin carercunoaste copilul,fara sa mai vina in tara.asta e problema ca nu stiu daca poateajunge in tara exact cand se va naste bebe
am fost si la pimarie ,la starea civila si mi s-a spus ca e nevoie neapaata de prezenta tatalui.va rog sa imi raspundeti daca se poate ptr ca am mai citit pe net ca s-ar putea si printr-o procura da am nevoie de opinia unui specialist sau a cuiva care a tecut pin asa ceva.multumesc

recunoasterea unui copil nu se face prin procura.
il poate recunoate cand vine in tara, ulterior nasterii copilasului