Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... aciident daune
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

aciident daune

am avut aciident cu masina si as vrea sa stiu daca rca ma va despagubii in cazul in care nu a mai fost implicata nici o masina in accident. masina nu este pe numele meu si la volan a fost alta pers si as vrea sa stiu daca pot primi vreo despagubire de la rca
Concret care este prejudiciul si cum s-a produs ?
soferul a pierdut controlul volanului si a iesit in decor neam rasturnat iar masina este avariata 85% iar in accident a decedat o pers
Doar in situatia in care aveti CASCO este posibil sa primiti despagubirea de la asigurator pentru masina.
Puteti pretinde soferului repararea prejudiciului produs.
ContSters76710, utilizator
In aceasta situatie s-a intocmit dosar penal ppt.ucidere din culpa.Automat in cursul procesului va fi chemata in solidat si firma de asigurari pe care instanta o va obliga sa participe la despagubili civile impreuna cu soferul.
Care este temeiul legal?Cum poate fi obligat asiguratorul la plata cata vreme exista doar RCA?In ceea ce priveste masina,nu se pot acorda despagubiri.