Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

buna seara

avem o problema cu un contract comercial la care am garantat cu doua bilete la ordin avalizate, noi am reziliat contractul inainte de scadenta primului bilet deoarece vanzatorul nu si-a respectat mai multe clauze din contract, mai mult decat atat, a refuzat returnarea celor doua garantii de plata si le-a girat fara acordul nostru altor terti.Mentionez ca una din clauzele contractului prevede ca nici unul ditre noi nu are dreptul sa cesioneze bunul celuilalt , fara un acord in scris.Cel caruia i-a fost girat biletul la ordin a cerut sa mi se faca poprire pe contul de salariu.Poate sa faca acest lucru sau nu?
As dori sa fac plangere penala pentru abuz de incredere impotriva celui care a girat biletele fara acordul nostru acord ce trebuia cerut conform contractului, la rezilierea contractului isi cere utilajele inapoi dar a refuzat restituirea lor girandu-le catre terti peunde avea datorii.
Nicoleta Chirea, utilizator