avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general impozit anticipat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

impozit anticipat

va rog tare mult sa-mi spuneti ce se intampla in cazul unei firme care anul trecut a fost micro? pe ce baza se stabileste impozitul anticipat avand in vedere ca la micro nu exista 101? se calculeaza pur si simplu si se compara cu impozitul minim si se plateste suma cea mai mare ? sau exista si alta modalitate?
multumesc
Cel mai recent răspuns: MALAMUT , Consultant fiscal 22:52, 15 Martie 2010
daca legislatia nu se va modifica pina la primul termen de plata al impozitului, atunci este aplicabil pct 100 din norma CF:
100. Pentru aplicarea prevederilor art. 34 alin. (6) din Codul fiscal, contribuabilii care în anul precedent au fost plătitori de impozit pe veniturile microîntreprinderilor efectuează plăţile anticipate trimestriale, datorate în contul impozitului pe profit, în sumă de o pătrime din impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în anul fiscal precedent, actualizat cu indicele de inflaţie (decembrie faţă de luna decembrie a anului anterior), estimat cu ocazia elaborării bugetului iniţial al anului pentru care se efectuează plăţile anticipate .
multumesc foarte mult
[ link extern ]
NOTÃ DE FUNDAMENTARE
Seara buna,@malamut :)
Multumesc pentru link, nu stiam ca a aparut ceva oficial in sensul amanarii platilor anticipate

Ultima modificare: Luni, 15 Martie 2010
Magda Staicu, Consultant fiscal
:offtopic:
Cu placere.:luck:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit anticipat srl 2010 Emanuel Raru Emanuel Raru Buna ziua, In decursul anului 2009, am platit pentru SRL-ul detinut un impozit forfetar corespunzator celei de-a doua transe 52.001->215.000 adica 4300 ... (vezi toată discuția)
Impozit profit/lichidare 2010 marirobitu marirobitu Ce impozit datoreaza o societate care se lichideaza in martie 2010? In 2009 a fost micro si a platit imp.minim 1075 /trim. iar in martie 2010 inregistreaza ... (vezi toată discuția)
Impozit micro in 2010 expro expro am urmatorul caz: o micro a platit in 2009 asa: trim I 2009 -imp. micro. 819 ron trim II 2009-imp. micro.- apr. si -277 ... (vezi toată discuția)