Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general impozit anticipat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

impozit anticipat

va rog tare mult sa-mi spuneti ce se intampla in cazul unei firme care anul trecut a fost micro? pe ce baza se stabileste impozitul anticipat avand in vedere ca la micro nu exista 101? se calculeaza pur si simplu si se compara cu impozitul minim si se plateste suma cea mai mare ? sau exista si alta modalitate?
multumesc
daca legislatia nu se va modifica pina la primul termen de plata al impozitului, atunci este aplicabil pct 100 din norma CF:
100. Pentru aplicarea prevederilor art. 34 alin. (6) din Codul fiscal, contribuabilii care în anul precedent au fost plătitori de impozit pe veniturile microîntreprinderilor efectuează plăţile anticipate trimestriale, datorate în contul impozitului pe profit, în sumă de o pătrime din impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în anul fiscal precedent, actualizat cu indicele de inflaţie (decembrie faţă de luna decembrie a anului anterior), estimat cu ocazia elaborării bugetului iniţial al anului pentru care se efectuează plăţile anticipate .
multumesc foarte mult
[ link extern ]
NOTÃ DE FUNDAMENTARE
Seara buna,@malamut :)
Multumesc pentru link, nu stiam ca a aparut ceva oficial in sensul amanarii platilor anticipate

Magda Staicu, Consultant fiscal
:offtopic:
Cu placere.:luck: