avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfiintare loc de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfiintare loc de munca

buna seara!
am si eu o intrebare, in ce lege gasesc faptul ca trebuie sa fie macar o zi diferenta intre data la care mi se comunica ca incepe preavizul si data din care intra in vigoare? ca mie mi-au comunicat in aceeasi zi de cand s-a si scurs preavizul... si mai am o intrebare .. daca a adus o alta persoana in locul meu, si l-a incadrat sub o alta denumire dar face ce faceam eu la munca plus alte lucruri, cum pot sa demonstrez in instanta ca doar denumirea postului e schimbata?? please help me
art.75 c. mun. .... art.101 c.pr.civ.
... numai instanta v-ar putea da dreptate.
contestatia se face in termen 30 zile de la comunicarea deciziei
articlul 75 din codul muncii spune asa" decizia de concediere produce efecte de la data comunicarii ei salariatului" . eu vreau sa stiu in ce lege gasesc faptul ca trebuie sa fie macar o zi diferenta intre data la care mi se comunica preavizul si data din care intra in vigoare preavizul? si nu am inteles art 101 de unde este...multumesc
art.101 este din Codul de procedura civila ... Chiar dacă termenul de preaviz curge de la comunicare, nu se ia în calcul şi ziua comunicării.
pai preavizul meu a fost de 20 de zile lucratoare, cu tot cu data de la care mi s-a comunicat, nu inseamna asta ca e un viciu de procedura? fiindca a intrat in vigoare din ziua in care s-a comunicat? pe 5 februarie m-au anuntat, tot in ziua respectiva a si intrat in vigoare.. pana pe 5 martie, deci inseamna ca in instanta daca mentionez art 101 din codul de procedura civila, se obtine nulitatea preavizului?? multumesc mult
contestati decizia in instanta in termen de 30 zile de la comunciare.
instiintarea de preaviz nu poate fii contestata, aceasta are cel mult valoarea unei notificari de concediere!!!
intradevar ati putea obtine nulitatea absoluta a deciziei de concediere!!!

Alte discuții în legătură

Neacordare preaviz Lipi Lipi In CCM incheiat la nivel de unitate exista o prevedere conform careia, in cazul unei concedieri individuale pentru motive care NU tin de persoana salariatului, ... (vezi toată discuția)
Concedierea individuala bvr bvr Buna dimineata! Stimati colegi, Ma puteti ajuta , va rog, cu cateva informatii legate de concedierea individuala conform articolului 65 aliniatul 1 din ... (vezi toată discuția)
Somaj mihalinatt mihalinatt Cu ce articol trebuie incheiata cartea de munca pentru a putea beneficia de somaj? Ce pasi trebuie urmati a.i. sa nu se comita greseli. Multumesc (vezi toată discuția)