Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii compensare dintre salariu si indemniz de maternitate( ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

compensare dintre salariu si indemniz de maternitate( art 66 -ccm)

Cum se pune in aplicare art 66 din ccm la nivel national?

ART.66. - (1) In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va
compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si
indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele
colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.

O salariata are un salariu brut de incadrare de 2156 ron si a solicitat acest drept.

Nu inteleg cum se calculeaza: se acorda diferenta dintre indemnizatia concediului medical si salariul brut de 2156?
Spre exemplu daca ar fi toata luna martie in cm cod 08 , indemnizatia de concediu ar fi in valoare de 1928 ron.Angajatorul trebuie sa suporte diferenta dintre 2156-1928=228 ron??? din acesta suma se opresc contributii, impozit?
va rog sa m ajutati!
Buna ziua,

Ati inteles perfect........ in cazul exemplului dvs. societatea mai trebuie sa acorde diferenta intre salariul de incadrare (2.156 RON) si indemnizatia pt concediu medical de 1928 RON.
Suma de 228 RON este acordata pt 23 de zile iar CCUN spune ca trebuie suportata pt minim 30 de zile (6 saptamani), diferenta o puteti plati tot in martie sau in aprilie.

Pentru aceste sume atat angajatul cat si angajatorul plateste toate contributiile.
Diferenta se acorda pentru 6 saptamani,adica 6*7=42 zile

Se acorda pentru:
martie 2010=31 zile ,adica 23 lucratoare
aprilie=11 zile,adica 6 zile lucratoare din 21 de zile lucratoare
Va multumesc mult pentru raspunsuri.

Tot nu-mi este clar cum trebuie sa calculez pentru luna martie.
Indemnizatia concediului medical in valoare de 1928 este indemnizatia neta, indemnizatia bruta este 1991 .Sigur este vorba despre diferenta dintre sal brut si indemnizatia neta aferenta concediului medical: 2156-1928=228?sau 2156-1991=165?
sa presupunem ca 228 este suma corecta. cum trebuie aceasta sa apara pe statul de plata? ca o prima este corect?
si din cei 228 opresc : cass cas , somaj si impozit.astfel angajat va primi mult mai putin .
direrenta o faceti intre sumele brute.
din cei 165 RON retineti CAS, CASS, somaj si impozit.
Atentie la perioada ptr care acordati compensatia.... cele 6 saptamani.
O mica observatie......... daca calculati la lunile scurte de 20 de zile compensatia va fi mai mare
multumesc mult de tot.
imi este clar acum.
o zi buna !!!=D>