Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionari
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionari

sunt nascut in februarie 1960, un stagiu de munca de 31ani si 2 luni din care 19 ani 6 luni si15 zile in grupa1-100% se poate iesi la pensie limita de varstra? sau poate anticipat? va multumesc!
Nu va puteti pensiona anul acesta beneficiind de reducerea cu 10 ani si 10 luni a varstei standard de pensionare pentru activitatea lucrata in grupa I de munca, conform art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000.

Ca date generale, un barbat nascut in 1960 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

Intrucat ati realizat si depasit stagiul complet de cotizare, puteti beneficia de pensie anticipata partiala la 60 de ani si de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare la 61 de ani.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea