Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acoperis mansarda pe bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acoperis mansarda pe bloc

Am si eu o intrebare: am cumparat un apartament situat la mansarda unui bloc si acum avem ceva probleme cu acoperisul. Am anuntat ceilalti locatari despre problema dar ni s-a spus ca nu este treaba lor ca doar cei care stau la masarda trebuie sa platesca reparatiile acoperisului ca ei au vindut spatiul si e ca si cum eu mi-am contruit o casa pe blocul lor.
Va rog daca se poate pe linga explicatiile ce mi le dati sa-mi scrieti si lege, act normativ sau ce o mai fii care reglementeaza problema aceasta (am nevoie de dovezi solide). Va multumesc!
miha_silvi, utilizator
Acoperisul este parte comuna , a carei reparatie /intretinere angajeaza responsabilitatea asociatiei de propretari .
Sesizati oficial presedintele asociatie,care verificand cartea tehnica a constructiei,
poate aprecia masurile necesare
In situatii motivate ,in raport de ultima interventie ,asociatia de proprietari,prin adunarea generala sau comitet executiv poate dispune masuri
fiind vorba despre o mansarda construita deasupra unui bloc, aceasta a fost facuta in urma concesionarii (sau vinzarii terasei) unei firme care a construit acolo, si nu mai face parte din partile comune ale blocului. cu atit mai mult cu cit (mai mult ca sigur) noua constructie nici nu a fost operata in cartea tehnica a blocului, in aceasta carte fiind inscrise clar care sint partile comune aferente acelui bloc si asupra carora proprietarii au drepturi dar si obligatii.
oricum, ar trebuit studiat si dosarul intocmit cu ocazia cedarii terasei catre firma respectiva de la care ati cumparat apartamentul construit, dar mai mult ca sigur ca va trebui sa faceti reparatiile la acoperis pe cheltuiala proprie.
Indiferent ca e mansarda sau nu, locuinta dv face parte din acel bloc. Presupun ca platiti la asociatia de proprietari cotele lunare ca oricare alt proprietar de la alte etaje. Aveti utilitati in comun cu ceilalti proprietari, aveti pereti comuni, casa scarii comuna, etc. Asa ca si acoperisul de deasupra dv este un spatiu, o suprafata comuna si la reparatia acesteia trebuie sa participe toti proprietarii din scara respectiva conform legii.
nu cred ca este corect ca proprietarii unui bloc cu terasa in regula dpdv tehnic, si la care nu era nevoie de reparatii, sa plateasca acum un acoperis facut de o firma care a concesionat acea terasa si a facut lucru de mintuiala .... drept dovada, ca a trecut foarte putin de la terminarea lucrarii si acoperisul necesita reparatii desi, cel mai probabil, lucrarea ar trebui sa fie inca in garantie. cu atit mai mult cu cit lucrarea nu a fost executata de asociatie sau la cererea acesteia, si nici nu a receptionat acea lucrare
carol_lorac a scris:

fiind vorba despre o mansarda construita deasupra unui bloc, aceasta a fost facuta in urma concesionarii (sau vinzarii terasei) unei firme care a construit acolo, si nu mai face parte din partile comune ale blocului. cu atit mai mult cu cit (mai mult ca sigur) noua constructie nici nu a fost operata in cartea tehnica a blocului, in aceasta carte fiind inscrise clar care sint partile comune aferente acelui bloc si asupra carora proprietarii au drepturi dar si obligatii.
oricum, ar trebuit studiat si dosarul intocmit cu ocazia cedarii terasei catre firma respectiva de la care ati cumparat apartamentul construit, dar mai mult ca sigur ca va trebui sa faceti reparatiile la acoperis pe cheltuiala proprie.

Cu ce instalatii fiinteaza respectivul spatiu de locuit ?
Detine aparate de contorizat consumuri aparte ?
Adica ,cand proprietarii au dat acordul notaral ,nu au acceptat acordul de schimbare a destinatiei spatiului din parte comuna in parte privata?
Legal,edificiul ridicat trebuie sa fie inregistrat in cartea tehnica ,intrucat prin modificarile survenite ,au fost modificati parametrii tehnici initial prevazuti
Va exprim opinia in calitatea de beneficiara directa al disconfortului cauzat de situatie similara.,situatie pe care toti proprietarii care au dat acordul o regreta ,dar nu mai pot reveni asupra acordului notarial