avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine trebuie să repare acoperișul mansardei?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine trebuie să repare acoperișul mansardei?

Bună, locuiesc într-un bloc mansardat. Sa vândut cotă comuna reprezentând acoperișul blocului. Pe acest spațiu sa ridicat mansarda. Anul acesta acoperișul mansardei a fost afectat de o vijelie. Cine suporta reparațiile acoperișului. Menționez că acoperișul nu mai este în garanție.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 12:47, 29 Iunie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
S-a instrainat partea comuna aferenta acoperisului ,pe suprafata caruia a fost executata constructie suplimentara proiectului initial,respectiv mansarda condominiului -care la randul ei,beneficiaza de tavan respectiv acoperisul blocului
Acoperisul executat deasupra mansardei reprezinta parte comuna ,a carei intretinere si reparatie intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
cine a ridicat mansarda? are cineva titlu asupra mansardei?
Problema cu mansarda este mai complicata deoarece initial proprietarii isi dau acordul notarial sa cedeze cota parte din partea comuna in favoarea lui X dezvoltator care executa mansardarea si acoperisul imobilului
La randul sau dezvoltatorul executa "n" spatii cu destinatia de locuinta pe care le vinde in favoarea lui A,B,C
Prin proiectul de modificare imobil de locuit in comun se dsipune executare mansardare imobil,inclusiv acoperis al intregului imobil,respectiv partea comuna de constructii,a carei intretinere si reparatie implica responsabilitatea asociatiei de proprietari
Dezvoltatorul are interesul sa execute schimbarea destinatiei spatiului parte comuna in spatiu de locuit pe care il tranzactioneaza catre A,B,C-dupa care dezvoltatorul mai are obligatii strict perioada de garantie pentru modificarile executate
Dupa decaderea garantiei intretinerea si reparatiile se executa fie de catre asociatia de proprietari,fie de catre A,B,C

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cine plateste reparatia la acoperisul blocului mansardat ovidiu1984 ovidiu1984 Buna seara. Am cumparat un apartament la mansarda.Doresc sa stiu daca am probleme cu acoperisul cine plateste?Presedintele asociatiei a spus ca terasa ... (vezi toată discuția)
Acoperis mansarda pe bloc miha_silvi miha_silvi Am si eu o intrebare: am cumparat un apartament situat la mansarda unui bloc si acum avem ceva probleme cu acoperisul. Am anuntat ceilalti locatari despre ... (vezi toată discuția)
Refacere mansarda Habbabear Habbabear As fi interesata sa achizitionez un apartament intr-o mansarda construita in 2012 pe un bloc vechi. In 2016 acoperisul intregii mansarde a luat foc. Am inteles ... (vezi toată discuția)