Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL vs. insolventa/faliment
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL vs. insolventa/faliment

Buna ziua,
Care sunt pasii care conduc un srl spre insolventa/ faliment?
Buna ziua.
Daca sunt indeplinite conditiile din Legea 85/2006 -insolventa prezumata sau iminenta,se depune o cerere motivata si sustinuta cu documente,la Tribunalul Comercial -Civil, din judetul dvs. .
Marius Bote, Practician in insolventa
Buna ziua,
In cazul unui srl cu 2 asociati (asociat 80%-asociat 20% ) si 2 administratori, unul dintre cei doi asociati (de ex. cel care detine 80%) poate solicita insolventa fara acordul celui de al doilea asociat (20%)?
Cu stima
Initial trebuie sa fie acord unanim al asociatilor pentru declararea insolventei .Daca nu se vrea ,dupa o prelabila notificare a celuilalt asociat si refuzul acestuia, puteti solicita instantei dvs.insolventa. In cazul acesta raspunderea declararii insolventei va apartine dvs. in exclusivitate.Daca aceasta e solutia pentru salvgardarea firmei,merita efortul ,
Cererea pentru deschiderea procedurii de insolventa o semneaza un administrator (art 27 alin 3 din lege 85/2006) si nu asociatii !
Firma are 2 administratori ce au puteri egale; unul din cei doi administratori poate solicita insolventa fara acordul celui de al-2-lea?
Cu stima