avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 403 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... daca un copil nu vrea sa mearga la tata, poate fi ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

daca un copil nu vrea sa mearga la tata, poate fi obligat de instanta?

am o fetita de 11 ani. sotul a divortat de 2 ani si m-a tot amenintat ca o sa-mi i-a fata desi isi viziteaza copilul cand doreste, nu numai la data stabilita de lege, mi-a deschis dosar penal pentru nerespectarea hotatarii judecatoresti( fals, pentru ca el vede copilul cand vrea) si a cerut sa fie copilul audiat de o echipa de psihologi ca sa dovedeasca (pentru ca asa crece) ca eu influentez copilul sa nu mearga la el. a facut tot felul de plangeri impotriva mea la autoritatea tutelara si face apel la toate autoritatile statului.dna. procuror a acceptat sa fie copilul audiat de psihologii de la autoritatea tutelara. ar putea sa nu se tina cont de dorinta copilului de a nu sta la tata si sa se dea un verdict in favoarea tatalui?
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Martie 2010
angela mixich, utilizator
Cel mai recent răspuns: Muresan Felicia , utilizator 17:24, 28 Martie 2010
EDste foarte putin probabil ca fostului sot sa ii fie incerdintata minora avind in vedere birsta acesteia, si interesul minorei de a fi ingrijita si educata de mama
fac mentiunea ca fostul sot vrea sa scoata in evidenta ca fetita este influentata. daca acea comisie de psihologi va da un verdict in favoarea sotului adica ca fatita ar putea fi influentata de mama ce sa intampla?
Situatiile de acest gen nu fac altceva decat sa traumatizeze minorul in plus cand in fond la mijloc este de fapt un copil care nu poarta nici macar o vina.Nu stiu daca aveti avocat, dar daca nu aveti ar bine sa angajati unul pentru ca sunt mai multe aspecte in care trebuie sa fiti consiliata.Ce trebuie sa stiti este faptul ca pentru incredintarea minorei tatalui, acesta trebuie sa promoveze o actiune de reincredintare minor despre care vad ca mai sus nu faceti vorbire.Pentru admiterea unei astfel de actiuni este necesar ca tatal sa faca dovada ca impreujurarile avute in vedere la luarea sentintei anterioare de incredintare s-au schimbat semnificativ astfel ca este in interesul minorei ca aceasta sa fie incredintata tatalui.Oricum trebuie sa mai stiti ca un minor nu poate fi obligat , fortat sa stea cu unul dintre parinti daca acesta nu doreste.Copii nu sunt simple"obiecte " pe care sa le mutam dupa bunul plac dintr-un domiciuliu in altul.
Ai incredere in Dumnezeu,plateste o slujba la o manastire si sa vezi cum se rezolva toata nelinistea ta si a fetitei.Chiar si tribunalul urmeaza tot legile date de Dumnezeu,si se va face dreptate,copii sunt aparati mereu,si eu am probleme cam de acelasi gen tot fetita am,si ma ameninta de cand am divortat pana acum,adica de 11 ani,si nu a putut sa ne faca nimic rau.
In afara de faptul ca el traieste intr-un razboi care e doar in capul lui si care ii consuma lui toata energia,nu se intampla nimic rau,noi ne rugam postim,si totul merge inainte,el nu ne-a afectat cu nimic.
IN AFARA DE AMENINTARI ,NIMIC NU POATE FACE.
eu nu cred ca ar trebui sa i-ti faci griji din moment ce fetita nu vrea la el.
acum si eu ma judec cu fostul sot si la mijloc este un baiat de 12 ani care il vrea cica .....
am fost la un cabinet de psihologie particular mai exact (psiho profil)
am platit un consult i-am spus pt ce i-mi trebuie si a stiut cum sa puna problema in a discuta cu minorul.
Sunt foarte multumita de rezultat si zic eu acel act va fi luat in considerare de catre instanta,asa mi-a spus si avocatul meu.
In acelasi timp am scos si o scrisoare de la scoala cum ca ii este bine copilului in mediu actual.
La fel si de la clubul unde el face sport
toate acestea depuse la dosar si vei mari sansele cu mult
Oricum un tata indiferent de atitudinea lui parerea mea,ca mama, nu va sti niciodata sa educe, sa creasca si sa aibe grija asa cum face o mama
bafta
Ultima modificare: Marți, 23 Martie 2010
Alina_Meli, utilizator

Alte discuții în legătură

Custodia minorilor gygygy gygygy in urma divortului fetita noastra de 6 ani a fost incredintata mamei,dar doresc sa introduc actiune pt. a cere incredintarea minorei mie,pt. ca minora nu mai ... (vezi toată discuția)
Custodie minori mesmeea mesmeea BUNA ZIUA!!!! In cazul in care dosarul este pe rol pentru custodia minorei , iar judecatorul nu are destule probe prin care eu pot demonstra ca fetita este ... (vezi toată discuția)
Custodie comuna, domiciliu la mama, partaj nefinalizat, copil traumatizat mioara2012 mioara2012 Buna ziua! Am divortat in martie 2012 si in octombrie am introdus actiunea de partaj. Eu am vrut sa impartim in cote egale toata masa partajabila, insa fostul ... (vezi toată discuția)