Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA-Cum trebuie sa fac declaratia de venit pentru 2009 ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA-Cum trebuie sa fac declaratia de venit pentru 2009 in regim real si pina cind?

Am PFA pentru o colaborare,am facut anul trecut estimativul pentru 2009,am o hirtie cu venitul brut si net(oprit la baza 10%),iar acum trebuie sa fac realul pentru a plati diferenta de impozit de 6%.Cum trebuie sa procedez si ce deduceri(cheltuieli:lumina,gaz,imbracaminte,etc.)am dreptul sa le scad si in ce cuantum?Care este cadrul legal pe care sa-l folosesc?
Multumiri anticipate.
Termenul de depunere al declaratiei privind veniturile realizate pe anul 2009 este 15/05/10.
Am vrut sa depun acum 2 zile,la FISC,declaratia pentru 2010 si nu mi-a primit-o,pe motiv ca am intirziat si ca o primeste,cind sint gata cu 2009!
Declaratia privind venitul estimat (220) nu trebuie depusa de toata lumea ci numai:

- în termen de 15 zile de la infiinţare (inceperea activitatii independente);
- dacă in anul precedent am obţinut pierdere;
- dacă anul precedent nu am lucrat tot anul;
- dacă credem că în anul curent vom obţine venituri cu peste 20% diferite faţă de anul precedent.
Atentie data depunerii formularului 200, s-a modificat de la 01.01.2010:
"Art.84 -
Impozitul pe venitul net anual impozabil/câştigul net anual datorat este calculat de contribuabil, pe baza declaraţiei de impunere.
Data de 25 mai inclusiv a fiecărui an fiscal se constituie atât termen de declarare, cât şi termen de plată a impozitului pe venit."
-Modificari Cod Fiscal 2010; OUG 109/ 2009; Hg 1620/2009
Mircea Cristian a scris:

Am PFA pentru o colaborare,am facut anul trecut estimativul pentru 2009,am o hirtie cu venitul brut si net(oprit la baza 10%),iar acum trebuie sa fac realul pentru a plati diferenta de impozit de 6%.Cum trebuie sa procedez si ce deduceri(cheltuieli:lumina,gaz,imbracaminte,etc.)am dreptul sa le scad si in ce cuantum?Care este cadrul legal pe care sa-l folosesc?
Multumiri anticipate.

EXEMPLU:
Venit brut = 10.000
impozit retinut la sursa = 10.000 x 10% = 1.000
cheltuieli deductibile = 3.000

Completare declaratia 200 - privind veniturile realizate in 2009
rd. 1 = 10.000
rd. 2 = 3.000
rd. 2.1. = 3.000
rd. 3 = 7.000
rd. 3.1. = 7.000

Impozitul pe care il veti avea de platit va fi:
7.000 x 16% - 1.000 = 1.120 - 1.000 = 120 lei (termen de plata 25.05.2010)

La declaratia 200 se anexeaza o adeverinta din partea firmei platitoare din care sa reiasa venitul la care s-a aplicat cota de 10% si impozitul retinut (1.000 lei).

Declaratia 220 (privind veniturile estimate pentru 2010) se depune in acelasi timp cu declaratia 200 (privind veniturile realizate in 2009). Termenul de depunere este 25.05.2010.

Cheltuielile pe care aveti dreptul sa le scadeti din venitul brut sunt enumerate in Codul Fiscal la art. 48.
Ana Muntianu, Consultant fiscal