avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vreau sa vand/cesionez firma cu datorii la stat, banca ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vreau sa vand/cesionez firma cu datorii la stat, banca si furnizori

firma are aproximativ datorii de: stat 350.000 ron, furnizori 1.000.000 ron si banca 430.000. de asemenea firma detine cladiri achizitionate la valoarea de 700.000 ron de 1720 m2. as dori sa vand firma cuiva dar nu stiu care sunt procedurile, daca mai am vreo obligatie fata de firma dupa aceea si unde as putea gasi cumparatorul. exista un contract de fidejusiune semnat la banca. acesta se anuleaza sau raman tot eu?
1. Contractul de fidejusiune se transfera la noul proprietar.
2. Nu mai aveti nici o datorie fata de societate. In cazul in care se constata ceva nereguli pe perioada in care a-ti fost asociat si/sau administrator, raspunde-ti pentru acele nereguli.
3. Cumparator poate pe undeva prin Italia, la asemenea raport activ/pasiv.B-)
multumesc de raspuns... acuma.. sa vad unde il gasesc...
atentie mift:: sant in aceeasi situatie . fidejusiunea bancara va apartine, nu se transfera. santeti garant personal pentru firma
si datoriile la stat... e cu cantec. se poate atrage raspunderea dv personala daca santeti administrator.
parearea mea sa consultati un avocat inainte
Dar in cazul in care se cesioneaza firma si se schimba si administratorul, atunci raspunderea cui revine?
Administratorul raspunde de tot ceea ce se intampla in societate de la data numirii pana la data revocarii !!

Alte discuții în legătură

Urgent incidenta bancara, poprire pe cont, datorii catre stat, banca si furnizori mift mift Societate comerciala intrata in incidenta bancara de cecuri, poprire pe cont si o datorie catre banca de 430.000 ron, imposibilitate de plata catre furnizori ... (vezi toată discuția)
Urgent incidenta bancara, poprire pe cont, datorii catre stat, banca si furnizori mift mift Societate comerciala intrata in incidenta bancara de cecuri, poprire pe cont si o datorie catre banca de 430.000 ron, imposibilitate de plata catre furnizori ... (vezi toată discuția)
Cedare firma cu datorii cristinahajdu cristinahajdu Firma sc W srl. Are datorii ---2000(salarii) la stat ---15.000 tva la stat ---30.000 datorie la alte srl Firma are 2 ... (vezi toată discuția)