Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... infractiune?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

infractiune?

Dupa cum am mai spus am pe societatea mea 20 abonamente de telefonie mobila,
dintre care 16 abonamente le am dat prietenilor. O amica având sa mi plătească 4100 RON fact. telefonica, Am făcut o plângere penala la politie la indemnul unui avocat, pentru recuperarea banilor. Si din păcate tot eu am fost trasa la răspundere de dnul polițist pentru ca am înstrăinat telefoanele . Din moment ce acele abonamente sunt încheiate în numele societății,pot fi trasa la răspundere pentru ca includ in societate cheltuieli, care in realitate nu sunt ale societății. Acum eu ce sa fac, sa ma las intimidata de dnul polițist. Sa mi retrag plângerea? Menționez ca amica mea are cunostințe la politie. X-(
Daca o chem in instanta pe amica mea, pentru ne plata fact telefonice ,dovedind cu martori, sms trimise de ea etc. Exista posibilitatea sa pierd procesul?
Da, in aceste conditii puteti fi acuzata de evaziune fiscala - daca amica nu e angajata societatii comerciale. Daca si numai daca veti avea controlul garzii financiare sau pe cineva de la "investigatii fraude".

Chemand amica in judecata puteti castiga procesul impotriva ei...
trope_doi, utilizator