Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... promovare personal contractual intr o institutie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

promovare personal contractual intr o institutie publica

buna ziua
am si eu o intrebare in ceea ce priveste promovarea unui angajat-personal contractual dintr-o institutie publica care a absolvit cursurile unei institutii de invatamant superior
in temeiul carui act normativ se poate face trecerea de la studii medii la studii superioare (eventual si art.), daca se poate
multumesc anticipat
In legea 330 ,in sectiunea 3 art 7 se arata ca "Absolventii invatamantului superior de lunga si scurta durata ,care la data trecerii pe functia corespunzatoare studiilor absolvite erau incadrati pe functii cu nivel de pregatire inferior,specifice domeniului in care au absolvit studiile universitare,se incadreaza la gradul profesional imediat superior gradului de debutant,pastrandu-si gradatia avuta la momentul promovarii,numai in masura in care atributiile din fisa postului au fost modificate in mod corespunzator.