avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 165 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cum se inregistreaza salariile?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cum se inregistreaza salariile?

1)Salariile se platesc din casa.
2)Apoi se platesc printr-o chitanta la Trezorerie toate asigurarile ( sanatate, somaj, FUNAS,impozit, etc)atat pentru angajat si angajator.
3)Se inregistreaza in contabilitate aceste plati.

E vorba de salariul minim.

multumesc mult
Ultima modificare: Marți, 23 Ianuarie 2007
ela david, utilizator
Cel mai recent răspuns: NNicolle , utilizator 22:18, 17 Februarie 2007
1. plata salariilor din casa: 421 = 5311
2. plata darilor catre stat, acea chitanta de la trezorerie, prin casa:
% = 5311
4311 cas angajator
4312 cas angajati
4313 cass sanatate angajator
4314 cass sanatate angajati
444 impozit salarii
447 fond risc si acc.
4371 somaj angajator
4372 somaj angajati
nu am trecut nici o valoare pt ca salariul minim pe economie nu stiu sigur care e acum, 390 sau 440 lei/luna.
3. Binenteles ca inregistrezi in contabilitate aceste plati. Sunt plati ce privesc salariile unei firme. Doar din firma platesti salariile si restul, doar daca ai inregistrate salariile pe firma. :)
Pentru mai multe informatii si lamuriri iti recomanda sa citesti "cartea verde". :)
in momentul de fata salariul minim este 440
atentie! se folosesc si coeficientii de ierarhizare
alinutza si mony, multumesc mult pentru raspunsuri.Mai am o rugaminte la voi, si nu numai la voi.Imi poate spune cineva care e procentul din salariul brut de 440 pentru fiecare dintre asigurari?(CAS, CASS, FUNAS, somaj)Si ce net ramene?
multumesc mult
alinutza si mony, multumesc mult pentru raspunsuri.Mai am o rugaminte la voi, si nu numai la voi.Imi poate spune cineva care e procentul din salariul brut de 440 pentru fiecare dintre asigurari?(CAS, CASS, FUNAS, somaj)Si ce net ramane?
multumesc mult
alinutza si mony, multumesc mult pentru raspunsuri.Mai am o rugaminte la voi, si nu numai la voi.Imi poate spune cineva care e procentul din salariul brut de 440 pentru fiecare dintre asigurari?(CAS, CASS, FUNAS, somaj)Si ce net ramane?
multumesc mult

Alte discuții în legătură

Contributii, taxe legate de salarii jojolinul jojolinul rog prin amabilitatea dvs a afla toate contributiile si taxele datorate de un salariat respectiv angajator incepand cu marele 01.01.2007 (mai mult ma ... (vezi toată discuția)
Contributii angajator si contributii angajat comy99 comy99 Va rog sa-mi spuneti si mie care sunt contributiile angajatorului si a salariatului incepand cu ianuarie 2007. Difera fata de anul 2006 ? (vezi toată discuția)
Contributii 2008 ContSters60781 ContSters60781 Ar putea cineva sa ma ajute cu o lista cu procentele pentru toate contributiile salariale pentru angajator si angajat, incepand cu 1 dec 2008 ? (nu numai ce ... (vezi toată discuția)