Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cum se inregistreaza salariile?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cum se inregistreaza salariile?

1)Salariile se platesc din casa.
2)Apoi se platesc printr-o chitanta la Trezorerie toate asigurarile ( sanatate, somaj, FUNAS,impozit, etc)atat pentru angajat si angajator.
3)Se inregistreaza in contabilitate aceste plati.

E vorba de salariul minim.

multumesc mult
ela david, utilizator
1. plata salariilor din casa: 421 = 5311
2. plata darilor catre stat, acea chitanta de la trezorerie, prin casa:
% = 5311
4311 cas angajator
4312 cas angajati
4313 cass sanatate angajator
4314 cass sanatate angajati
444 impozit salarii
447 fond risc si acc.
4371 somaj angajator
4372 somaj angajati
nu am trecut nici o valoare pt ca salariul minim pe economie nu stiu sigur care e acum, 390 sau 440 lei/luna.
3. Binenteles ca inregistrezi in contabilitate aceste plati. Sunt plati ce privesc salariile unei firme. Doar din firma platesti salariile si restul, doar daca ai inregistrate salariile pe firma. :)
Pentru mai multe informatii si lamuriri iti recomanda sa citesti "cartea verde". :)
in momentul de fata salariul minim este 440
atentie! se folosesc si coeficientii de ierarhizare
alinutza si mony, multumesc mult pentru raspunsuri.Mai am o rugaminte la voi, si nu numai la voi.Imi poate spune cineva care e procentul din salariul brut de 440 pentru fiecare dintre asigurari?(CAS, CASS, FUNAS, somaj)Si ce net ramene?
multumesc mult
alinutza si mony, multumesc mult pentru raspunsuri.Mai am o rugaminte la voi, si nu numai la voi.Imi poate spune cineva care e procentul din salariul brut de 440 pentru fiecare dintre asigurari?(CAS, CASS, FUNAS, somaj)Si ce net ramane?
multumesc mult
alinutza si mony, multumesc mult pentru raspunsuri.Mai am o rugaminte la voi, si nu numai la voi.Imi poate spune cineva care e procentul din salariul brut de 440 pentru fiecare dintre asigurari?(CAS, CASS, FUNAS, somaj)Si ce net ramane?
multumesc mult