Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor doctorat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor doctorat

Am obtinut titlul stiintific de Doctor in Informatica in 2010 si as dori sa stiu daca pot beneficia de sporul de 15% care se acorda celor din invatamantul preuniversitar. Reglementarile legale actuale pe care le-am studiat, mi-au aratat ca exista o OUG nr. 1 din 27 ianuarie 2010 care abroga art.50 alin 10 (se refera la acest spor) din Statutul Personalului Didactic. Curios este insa faptul ca persoanele care au obtinut titlul inainte de 2010 primesc acest spor (ca o suma compensatorie obtinuta din diferenta salariului cu sporul de dr. inclus si cel fara acest spor, pentru a se pastra acelasi salariu din decembrie 2009), iar cei care l-au obtinut sau il vor obtine din 2010 ...nu mai pot primi acest spor. Mie acest lucru imi suna foarte clar a DISCRIMINARE si NEDREPTATE, atâta vreme cât anul 2010 trage o linie clara si de referinta intre persoane care detin acelasi titlu stiintific. Respectuos, va solicit sa-mi spuneti ce sanse ar avea un proces pe aceasta tema. Cu stima.
Sporul pe care il primesc cei cu titlul de doctor este numai pe o perioada limitata de 1 an. Nu puteti decit ca in cazul formularii unei cereri de chemare in judecata sa atacati la Curtea Constitutionala articolul care interzice aplicarea sporului pentru doctorat
si eu sunt in aceeasi situatie, chiar nu se poate face nimic? am inteles ca ordonanta respectiva a fost deja atacata la curtea constitutionala si declarata 'constitutionala", dar totusi se mai vehiculeaza faptul ca din 2011 sporul de doctorat pe care cei care au obtinut titlul de doctor inainte de 2010 si pe care acum il primesc sub denumirea de plata compensatorie va fi incorporat in salariu. asta inseamna ca noi, cei cu doctoratul din 2010 nu vom primi in vecii vecilor acest spor, si nu e corect, pe ce baza s-a facut aceasta discriminare, de ce a fost legea respectiva declarata a fi constituionala? de ce este asa ceva 'legal'?
In aceeasi situatie ingrata sunt si eu, am obtinut titlul stiintific de doctor in anul 2010, lucrez intr-o intitutie publica in cadrul careia se acorda sporul doar pentru cei cu titlul obtinut inainte de 2010. Curata discriminare! Macar de s-ar reglementa situatia in anul 2011. Oare in instanta as avea castig de cauza?