Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drepturi de autor pentru o carte data spre publicare
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drepturi de autor pentru o carte data spre publicare

Daca am scris o carte pe care am dat-o unei edituri sa o publice singurul mea rugaminte fiind de a contine numele pe ea, mai exista vreo sansa sa obtin drepturi de autor din vanzarea cartii?
depinde ce specifica contractul incheiat cu editura..
Teoretic trebuia sa incheiati un contract de editare, conform Legii 8/1996, prin care erati remunerat.
Dv ati exercitat un drept moral, acela de a pretinde recunoasterea calitatii de autor. Tot un drept moral este si acela de a decide DACA si CAND opera dv va fi publicata. Deci, fara un contract de editare, aveti dreptul de a interzice publicarea ei. Aici intra in joc drepturile patrimoniale, respectiv acela de a autoriza sau interzice reproducerea operei si difuzarea ei. Faptul ca nu ati semnat un contract, nu inseamna ca ati renuntat la drepturile dv. Succes la negociere!