Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cum inregistrez ch de protocol care contine si bauturi ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cum inregistrez ch de protocol care contine si bauturi alcoolice?

buna ziua,
Am urmatoarea situatie: directorul a fost in oras cu directorii din celelalte orase si pe langa mancare au consumat si bauturi alcoolice.
La final s-a emis factura si bon fiscal, pe care mi le-a adus sa le decontez.
I-am facut decont dar i-am dat bani reprezentand numai valoarea facturii fara bauturile spirtoase consumate.
Intrebarea mea este cum inregistrez acum factura si bonul : factura este de 100 lei cu TVA, iar eu va trebui sa inregistrez numai 80 lei din decont.
Cum inregistrez factura?
542 la 5311 80 lei valoarea decontului

% la 401 80 lei

401 la 471 80 lei

471 la 542 80 lei

Dar cei 20 lei care apar in plus pe factura care reprezinta bauturile alcoolice cum ii inregistrez, ca sa mi se si inchida cheltuiala?
Suma de pe factura aferenta bauturilor alcoolice, se inregistreaza ca si cheltuiala nedeuctibila fiscal, la fel si TVA ul aferent acestor cheltuieli, restul cheltuielilor de protocol se inregistreaza normal.
Daca factura este emisa pe numele societatii se deconteaza toata suma, nu poti inregistra doar partial, daca factura e de 100 de lei cu TVA, 80 de lei va fi protocol normal (623), iar 20, inclusiv TVA ul va fi chelt. si TVA neded. adica toata suma pe (658 cu analitic).
La decont, decontezi toti cei 100 de lei.

Andreea Voicila
Andreea Voicila, Contabil
Raspunsul este corect pana la un anumit punct , respectiv : daca directorii din celelalte orase sunt salariati ai firmei , adica ai unor puncte de lucru ale societatii mama , eu NU le consider cheltuieli de protocol, ci , in baza unui referat in care se relateaza motivul intalnirii, de exemplu socializare sau intalnire de lucru , se deconteaza (mai putin alcool si tutun)pe cheltuieli de deplasare sau alte cheltuieli sociale , dupa caz , si puteti trece in decont chiar si cazarea si transportul .
de ce cheltuieli sociale, in chelt.sociale stiu ca intra alte cheltuieli
bun, dar am factura cu bon fiscal
inregistrez factura la valoarea intreaga 623 la 401 cu 100 lei
658 reprezentand bauturile alcoolice
fac decontul 542 la 5311 80 lei dar bonul fiscal este 100 lei
inchid factura 401 la 473 cu 100 lei
dar cum inchid cheltuiala 473 la 542 cu 80 lei?
imi raman in creditul lui 473 20 lei
ce fac cu ei?
~ Conținut șters la cerere ~