Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cum inreg in contabilitate o achizitie de pagina ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cum inreg in contabilitate o achizitie de pagina internet

Firrma la care lucrez a achizitionat un domeniu de net in care sa-si faca publicitate, etc.
Cum o inregistrez in contabilitate?
Ca si o achizitie de imobilizare necoporala, in fapt este dreptul de utilizare a unui nume (puteti face o analogie cu o marca inregistrata ca sa intelegeti).

Andreea Voicila
multumesc!
O inregistrez in contul 208? dar o si amortizez?
~ Conținut șters la cerere ~
@scumpicu:
Da, se amortizeaza.

@cosmin26kok:
Atentie era vorba despre achizitionarea unui domeniu, adica www.exemplu.ro sau .com...etc, care reprezinta dreptul de autiliza acest nume al domeniul pe o anumita perioada (1 an, pe viata, depinde de terminatia domeniului) nu despre serviciul de hosting (gazduire) a acestui domeniu pe un server dedicat, domeniul ramane la tine, chiar daca tu nu-ti achiti serviciul de hosting.

Andreea Voicila
~ Conținut șters la cerere ~