Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... facturi fara scadenta
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

facturi fara scadenta

Daca am emis o factura unde nu este inserata data scadentei si nu am nici contract incheiat, dar facturile sunt acceptate la plata prin semnare si stampilare de catre partea adversa, cum se stabileste exigibilitatea creantei? Intentionez sa merg pe somatie de plata. Ar fi mai bine sa notific debitorul prin executor?
~ Conținut șters la cerere ~
OUG 119/2007 - ordonanta de plata
OG 5/2001 - somatia de plata.
Sunt cateva diferente intre cele 2 actiuni
In dreptul comercial nu este necesara punerea in intarziere prin notificarea debitorului, el este de drept in intarziere de la nasterea obligatiei.
Optati pe procedura prevazuta de OG 5/2001, daca nu aveti contract.
Ca despagubiri pt intarziere puteti obtine actualizarea debitului cu rata inflatiei si dobanda legala.