Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe cladiri
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe cladiri

Buna seara.Bunica mea este vaduva de veteran de razboi,are in proprietate o casa si un apartament.Va rog sa-mi spune-ti daca este scutita de plata impozitului pe amandoua proprietatile?Multumesc.
Beneficiaza de scutire numai pt cladirea si terenul aferent din localitatea unde are domiciliul inscris in actul de identitate.
Potrivit art.26 alin.1 din OG 97/2005, domiciliul persoanei fizice este la adresa la care aceasta declara ca are locuinta principala.
Asa ca....vedeti unde e impozitul mai mare :)) , ii faceti domiciliul la acea adresa si depuneti cererea de scutire la acea primarie. :)