avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... exista o rezolvare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

exista o rezolvare?

sunt institutor,am terminat colegiul de inst. Petre Andrei Iasi , am obtinut gradul definitiv in inv. in anul 2006,la educatoare,atat in anul scolar 2004-2005 cat si in anul scolar 2005-2006 am avut catedra de educatoare calificata,iar in anul scolar 2006-2007 PE ACELASI POST IN ACEEASI LOCALITATE,IN ACEEASI SCOALA AM PROFESAT CA EDUCATOARE NECALIFICATA.Ce pot face in acest caz,se poate face ceva in instanta ?Pot angaja un avocat,ma poate ajuta cineva????????
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:23, 26 Martie 2010
da, ati putea consulta un avocat pentru a discuta detaliile problemei, deoarece sunt sigur ca exista si alte aspecte care sunt mult mai relevante decat ceea ce ne-ati relatat.
nistor maya a scris:

sunt institutor,am terminat colegiul de inst. Petre Andrei Iasi , am obtinut gradul definitiv in inv. in anul 2006,la educatoare,atat in anul scolar 2004-2005 cat si in anul scolar 2005-2006 am avut catedra de educatoare calificata,iar in anul scolar 2006-2007 PE ACELASI POST IN ACEEASI LOCALITATE,IN ACEEASI SCOALA AM PROFESAT CA EDUCATOARE NECALIFICATA.Ce pot face in acest caz,se poate face ceva in instanta ?Pot angaja un avocat,ma poate ajuta cineva????????


Depinde ce solicitati in actiune ? ... cred ca termenul de prescriptie pentru a solicita ceva din urma a expirat ... a cam trecut ceva timp ..3-4 ani.:(
o fi expirat,intre timp am fost in CIC dar trebuie sa ma intorc la serviciu ,si ma intreb daca sa ma duc pe o catedra de educatoare ca necalificata(asta din cauza unui fost ministru care s-a perindat pe la ministerul educatiei si anume HARDAU), atata timp cat eu am studii de calificare .Probabil nu ma exprim eu bine (la vremea respectiva se spunea ca trebuie sa mai facem nu stiu ce studii peste,nu stiu ce modul ne lipsea),din aceasta cauza nu stiu ce sa fac.
Din coroborarea reglementărilor existente referitoare la institutori, rezultă următoarele:
Institutorii I sunt:
a) absolvenţii cu examen de diplomă ai colegiului universitar pedagogic, ai liceului pedagogic sau ai unei şcoli echivalente, urmate de absolvirea unei instituţii de învăţământ superior de lungă durată sau
b) absolvenţii de liceu (indiferent de profilul acestuia) care au absolvit o instituţie de învăţământ superior de lungă durată, cu alt profil decât cel pedagogic, urmată de un curs psihopedagogic şi metodic;

Institutorii II sunt:
a) absolvenţi ai liceului pedagogic sau ai unei şcoli echivalente, urmate de absolvirea unei instituţii de învăţământ superior de scurtă durată cu alt profil decât pedagogic sau
b) absolvenţii colegiului universitar pedagogic (indiferent de tipul liceului/şcolii absolvite anterior studiilor universitare) – de remarcat că această categorie este deseori denumită, în mod incorect, „educatori calificaţi”.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Institutor i sau institutor ii? lio07 lio07 Va scriu din partea unui grup de invatatori. In acest an am terminat fiecare dintre noi diferite facultati. Desi am dus toti adeverintele eliberate de catre ... (vezi toată discuția)
Încadrarea conform prevederilor art.4 (d) ºi art. ii din legea nr.387/2009 ionela adriana ionela adriana Sunt cadru didactic, educatoare-educator la o şcoală specială, iar momentan sunt încadrată institutor I. Sunt absolventă a Colegiului Universitar, ... (vezi toată discuția)
Bună seara! am terminat un liceu teoretic, cu diploma de bacalaureat, ... Daniela Surpanu Daniela Surpanu Bună seara! Am terminat un liceu teoretic, cu diploma de bacalaureat, as avea vreo șansă să profesez în domeniul învățământului primar? (vezi toată discuția)