avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drept la somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drept la somaj

buna seara.
Lucrez de 5 ani si 8 luni fara intrerupere si acum trebuie sa intru in somaj.As dori sa aflu ce perioada beneficiez de somaj. 12 luni sau 15.
va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:53, 26 Martie 2010
9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani
Din Legea 76/2002:
Art. 39. - (1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj garnita georgiana garnita georgiana buna ziua ,as vrea sa va intreb cat timp iau somaj daca am lucrat 35 de ani,apoi am avut intrerupere 9 luni apoi m-am angajat si am lucrat 1an cate luni iau ... (vezi toată discuția)
Cat timp voi beneficia de somaj? claudiavalea claudiavalea daca am 4 ani lucrati pe cartea de munca din care trei la acceasi firma cat timp beneficiez de somaj? (vezi toată discuția)
Durata somajului? GYOGYO GYOGYO A-SI VREA UN RASPUNS,CA SA STIU CAT TIMP BENEFICIEZ DE INDEMNIZATIE DE SOMAJ CU O VECHIME DE 7ANI SI 9 LUNI?VA MULTUMESC.:( (vezi toată discuția)