Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drept la somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drept la somaj

buna seara.
Lucrez de 5 ani si 8 luni fara intrerupere si acum trebuie sa intru in somaj.As dori sa aflu ce perioada beneficiez de somaj. 12 luni sau 15.
va multumesc.
9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani
Din Legea 76/2002:
Art. 39. - (1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.