Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Neacordare de prioritate!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Neacordare de prioritate!

Buna ziua,
Agentul constatator a gresit incadrarea juridica a faptei(am intrat intr-o intersectie in care se intalnesc patru drumuri locale, eu ma deplasam prin spatele unui bloc construit cu spatii comerciale la parter. Odata intrat in intersesctie am fost lovit de un autoturism care circula din stanga. Agentul constatator sustine ca drumul, care face aprovizionarea spatiilor comerciale este proprietatea primariei, iar in acest moment nu este amenajat, deci fara asfalt.Desi nu este nici un semn de circulatie am fost incadrat la art.129 Al1 Hg.1391/2006 ).
Eu consider ca am avut prioritate de dreapta pt faptul ca nu este nici un indicator rutier care sa indice drumul cu prioritate.
Pot ataca in instanta PV?
Cu multumiri!
Bineinteles! Aceasta este si recomandarea mea! sa faceti contestatie in termen de 15 zile de la comunicarea procesului verbal de contraventie!B-)
Succes!
In termen de 15 zile contestati procesul verbal la judecatorie.
Succes!
Contestati in termen de 15 zile de la comunicarea PV ,la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia
da , puteti dar parerea mea este sa faceti si niste poze a locului accidentului si a drumului (cu data fotografierii ) pana ce primaria nu instaleaza indicatorul lipsa.
ContSters122901, utilizator
Multumesc!