avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nereguli actualul loc de munca-hotel
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nereguli actualul loc de munca-hotel

In primu rand as vrea sa stiu care sunt sansele sa obtin ceva daca as da in judecata actualul loc de munca, un hotel?
Neregulile ar fi urmatoarele: neplata salariului minim pe economie pentru absolventii cu studii superioare, neplata sporului de salariu pentru munca de noapte si pentru week-end ?

Care ar fi sanctiunile pe care le obtine patronul si ce as putea obtine eu?
In afara de proces ar mai fi si alta varianta pentru a obtine ceva de la ei, nu doar pt a primi ei amenda?
Multumesc

P.S. Am citat o prietena, nu este situatia mea, dar totusi vreau sa o ajut.
Cel mai recent răspuns: Marcel Mihalache , Avocat 11:36, 28 Martie 2010
Initial se impune sesizarea oficiala ITM
In raport de prevederi contractual asumate,de concluziile ITM ,se poate promova actiune in instanta
In legatura cu neplata salariului prevazut la absolventii unor studii superioare, angajatorul nu este obligat decat daca prietena a fost angajata pe un post care prevede obligatoriu studii superioare.Daca ea, inginera, a fost angajata camerista, nu va putea pretinde salariul unui inginer.
Despre neplata sporului de noapte si a orelor suplimentare in zile nelucratoare, puteti sesiza atat ITM-ul, care-l va putea obliga pe patron la aceste plati, plus o amenda, sau puteti formula actiune in instanta, care este scutita de taxa de timbru.
Despre alte avantaje de la el, daca va referiti la daune morale, slabe sanse.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarii neplatite de 3 luni - ce se poate face? PanaitMirela PanaitMirela =cum este posibil ca un angajat la aceasta ,,renumita firma de securitate,paza si protectie :frantic:,sa nu isi plateasca angajatii 3 luni?nici macar un bon de ... (vezi toată discuția)
Ccomportament inadecvat al patronilor elena32 elena32 Buna ziua! Am si eu o intrebare. Lucrez intr-o farmacie de aproape o luna, dar a devenit un cosmar. La inceput pana la semnarea contractului a fost ... (vezi toată discuția)
Ore lucrate simbata si duminica oanastnc oanastnc Va supun pentru un raspuns concret su trimitere la articole din legislatie urmatoarea situatie: Un angajat lucreaza intr-o luna 184 de ore, in conditiile in ... (vezi toată discuția)