Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nereguli actualul loc de munca-hotel
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nereguli actualul loc de munca-hotel

In primu rand as vrea sa stiu care sunt sansele sa obtin ceva daca as da in judecata actualul loc de munca, un hotel?
Neregulile ar fi urmatoarele: neplata salariului minim pe economie pentru absolventii cu studii superioare, neplata sporului de salariu pentru munca de noapte si pentru week-end ?

Care ar fi sanctiunile pe care le obtine patronul si ce as putea obtine eu?
In afara de proces ar mai fi si alta varianta pentru a obtine ceva de la ei, nu doar pt a primi ei amenda?
Multumesc

P.S. Am citat o prietena, nu este situatia mea, dar totusi vreau sa o ajut.
Initial se impune sesizarea oficiala ITM
In raport de prevederi contractual asumate,de concluziile ITM ,se poate promova actiune in instanta
In legatura cu neplata salariului prevazut la absolventii unor studii superioare, angajatorul nu este obligat decat daca prietena a fost angajata pe un post care prevede obligatoriu studii superioare.Daca ea, inginera, a fost angajata camerista, nu va putea pretinde salariul unui inginer.
Despre neplata sporului de noapte si a orelor suplimentare in zile nelucratoare, puteti sesiza atat ITM-ul, care-l va putea obliga pe patron la aceste plati, plus o amenda, sau puteti formula actiune in instanta, care este scutita de taxa de timbru.
Despre alte avantaje de la el, daca va referiti la daune morale, slabe sanse.