Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general firma cu datorii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

firma cu datorii

buna!
Am ajuns intr-o situatie fara iesire,dpdv financiar fiscal pentru firma mea.Datorii la buget de aprox. 200mii lei,si la furnizori de 80mii lei.Am conturile blocate de cei de la finante,pentru 102mii lei.
Intrebari:1.Daca imi intra in conturile blocate o suma de bani,o pot folosi pentru plata salariilor(43 angajati),sau banca face plata automat direct in conturile ANAF?
2.Daca firma ajunge in faliment(ma rog,imposibilitatea de a plati aceste datorii),statul se poate indrepta impotriva mea ca persoana fizica pentru recuperarea datoriei,tinand contr ca pe firma nu sunt bunuri ce pot fi executate(decat masini in leasing)

Multumesc mult
Buna
cu parere de rau dar cu bugetul nu e de jucat ,asa ca o sa-si recupereze datoriile finantele si apoi veti avea bani pentru salariati.
O solutie ar fi sa va platiti salariile, sa incasati numerar bani de la clienti .
Banii care va intra in cont sunt virati direct catre finante!B-)
Pentru diferenta de taxe neplatite ANAF-ul va face cerere de insolventa! Daca raman datorii restante atunci , dupa lichidarea societatii , se pot indrepta impotriva administratorului !B-)
1.nu puteti folosi banii
2.doar daca se dovedeste in procesul de insolventa (care dureaza o vesnicie) ca dvs ati dus firma la faliment prin "metode nu tocmai ortodoxe"
~~~consultati un expert ptr a putea vedea daca situatia are iesire,poate o reorganizare~~bafta multa!
lilianaG, utilizator
puteti cere amanarea la plata a obligatiilor fiscale, iar conturile vor fi deblocate, intrucat se vor suspenda toate masurile de executare silita.