Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Recuzarea expertului judiciar
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Recuzarea expertului judiciar

Buna ziua.
Am cerut de la judecatorie recuzarea expertului judiciar, care a fost numita de executorul judecatoresc pentru avaluarea unei imobil pentru executare silita. Motivul recuzarii este ca acest expert a mai dat o parere in aceasta pricina.
Am informat expertul in legatura cu cererea de recuzare, dar ia nu a luat in seama si fara sa mai faca masuratori la fata locului a facut lucrarea, pe baza carui executorul continua demersurile pentru executare.
Procesul in legatura cu recuzarea expertului va fii mai incolo, ce pot sa fac in acest caz?:(
Multumesc.
Conform art.204 c.pr.civ.,experii se recuza din aceleasi motive ca si judecatorii,recuzrarea urmand a fi formulata in termen de 5 zile de la numirea expertului"daca motivul ei exista la aceasta data;in celelalte cazuri termenul va curge de la data cand s-a ivit motivul de recuzare"
Cererea de recuzare este adresata instantei si este solutionata in sedinta publica.

Cred ca ar trebui sa detaliati mai bine motivul recuzarii pentru a primi sfatul necesar,la obiect,urmand astfel sa indicati in ce consta acea"parere"pe care a mai dat-o expertul initial desemnat