avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Taxe și impozite, auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Taxe și impozite, auto

Bună ziua, am avut o mașină cu care am avut un accident si am avut dauna totală iar eu nu am apucat sa ajung sa o înmatriculez și la poliție, doar la primărie, am rezolvat cu asigurările și amiabila și am rămas cu mașina avariata, am dat-o spre dezmembrare (cu tot cu acte) iar acum nu mai dau de cel de la dezmembrări pentru a o putea scoate de la primărie de la impozit ce as putea face în acest caz sa o scot de la primărie sa nu Mai plătesc degeaba în cazul în care nu mai am nici-un document?
Cel mai recent răspuns: GabbyD9823 , utilizator 15:31, 6 Februarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contactati birou notarial incheiati declaratie pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept vehiculul urmare predarii acestuia la unitate specializata fara documente justificative
In baza declaratiei notariale ,solicitati la autoritatea fiscala radierea auto pe proprie raspundere
Autoritatea fiscala va dispune radierea auto dupa achitarea integrala a debitelor in evidenta
Succes !
Există vre-un șablon anume cum ar trebui scrisă?
Iar declarația trebuie avizata de catre notar ca originala sau?
Mulțumesc!

ynocentta a scris:

Contactati birou notarial incheiati declaratie pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept vehiculul urmare predarii acestuia la unitate specializata fara documente justificative
In baza declaratiei notariale ,solicitati la autoritatea fiscala radierea auto pe proprie raspundere
Autoritatea fiscala va dispune radierea auto dupa achitarea integrala a debitelor in evidenta
Succes !

Astăzi am fost cu declarația notariala și mi-au spus cei de la impozite ca trebuie sa o radiez, dar eu nu mai am nici-un act nici manisna, cum as putea sa o radiez fără actele mașini, ar merge doar cu declarația?

GabbyD9823 a scris:

Există vre-un șablon anume cum ar trebui scrisă?
Iar declarația trebuie avizata de catre notar ca originala sau?
Mulțumesc!

ynocentta a scris:

Contactati birou notarial incheiati declaratie pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept vehiculul urmare predarii acestuia la unitate specializata fara documente justificative
In baza declaratiei notariale ,solicitati la autoritatea fiscala radierea auto pe proprie raspundere
Autoritatea fiscala va dispune radierea auto dupa achitarea integrala a debitelor in evidenta
Succes !



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere autoturism dus la fier vechi liviubonta liviubonta Detin o masina din 1992 inmatriculata in romania, pe care in anul 2011 am taiato bucati si am duso la un centru de fier vechi. Cum am duso asa, nu am primit ... (vezi toată discuția)
Cum radiez fiscal masina costelpandele costelpandele buna ziua in urma cu un am am cumparat o masina toate actele in regula am inscriso la primarie totul in regula dar in perioada urmatoare am avariato destul ... (vezi toată discuția)
Impozit pe auto dat la dezmembrari anyared anyared Sotul meu a decedat în urma cu 6 ani.A avut o mașină pe care acum 3 ani am dus o la dezmembrări. Cum pot sa o scot de la impozit?Mulțumesc (vezi toată discuția)