Actul normativ prin care Guvernul a decis sa amane aplicarea taxei pentru masinile inmatriculate in Romania inainte de 2007 timp de un an, pana la 1 ianuarie 2013, a intrat marti in vigoare. Cei cu astfel de autovehicule, care au achitat deja noua taxa, isi vor primi banii inapoi, potrivit prevederilor din noul act normativ.
Newsletter avocatnet.ro: „Viitorul digital" și „10 de azi" Primești gratuit suplimentul de weekend despre impactul tehnologiei și cum să folosești AI, plus sinteza „10 de Azi" (L-V) cu cele mai importante știri și noutăți legislative. Rămâi informat, zi de zi și weekend de weekend!
La finalul sedintei de Guvern de luni in care au fost aprobate aceste noi reglementari, Laszlo Borbely a declarat ca, in urma colectarii informatiilor din teritoriu, s-a constatat ca modificarea legislatiei privind taxa auto influenteaza sute de mii de proprietari. In aceste conditii, Guvernul a hotarat sa suspende aplicarea taxei auto pentru autovehiculele inmatriculate in Romania inainte de 2007, pana la 1 ianuarie 2013. Aceasta masura este regasita in OUG nr. 1/2012, publicata in Monitorul Oficial nr. 79, din 31 ianuarie 2012. Ordonanta de urgenta a intrat in vigoare la data publicarii, adica marti, 31 ianuarie.
Reamintim ca, potrivit Legii nr. 9/2012 (in vigoare din 13 ianuarie 2012), noua taxa auto se plateste si pentru autovehiculele inmatriculate inainte de anul 2007 la momentul primei transcrieri a dreptului de proprietate a autovehiculelor, in cazul instrainarii acestora. Prin noile reglementari aprobate de Guvern luni, se amana pentru aproximativ un an aplicarea acestor prevederi, urmand ca de la 1 ianuarie 2013 ele sa se aplice din nou.
De asemenea, tot la finalul sedintei de Guvern de luni, ministrul Mediului a mai precizat ca reducerea de 25% a taxei de poluare pentru proprietarii de autovehicule care inmatriculeaza autoturisme in Romania din data de 13 ianuarie 2012 se mentine.Citeste mai multe despre noua taxa auto AICI si calculeaza-ti AICI cat trebuie sa platesti pentru noua taxa de poluare!
Ministrul Mediului a explicat ca actul normativ adoptat luni de Guvern reglementeaza si situatia in care proprietarii au achitat deja taxa pentru masinile inmatriculate in Romania inainte de 1 ianuarie 2007, cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, conform legii privind taxa auto. Proprietarii de autovehicule aflati in aceasta situatie pot solicita restituirea taxei auto directiilor financiare locale, in conformitate cu prevederile Ordonantei Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala.
AvocatNet.ro si Porsche Inter Auto au lansat sectiunea Ghid Auto, care poate fi vizitata aici.
--
Acest material este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale, conform termenilor și condițiilor de furnizare a serviciilor avocatnet.ro. Conform legislației în vigoare, este strict interzisă copierea, reproducerea, redistribuirea, republicarea sau orice altă formă de reutilizare a acestui conținut, integral sau parțial, fără consimțământul scris al avocatnet.ro. Nerespectarea acestor prevederi poate atrage răspunderea civilă, contravențională sau penală.
Comentarii articol (44)
ÃŽn şedinţa din 14 noiembrie 2011, ÃŽnalta Curte de Casaţie şi Justiţie ”“ Completul competent să judece recursul în interesul legii, legal constituit în fiecare dintre cauze, a soluţionat un număr de 4 recursuri în interesul legii, fiind pronunţate următoarele soluţii:
Decizia nr.24 în dosarul nr. 9/2011.
Admite recursurile în interesul legii formulate de procurorul general al Parchetului de pe lângă ÃŽnalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Colegiul de conducere al Curţii de Apel Iaşi şi Colegiul de conducere al Curţii de Apel Cluj şi stabileşte că:
1.Acţiunea având ca obiect obligarea Instituţiei Prefectului prin serviciul de specialitate, la înmatricularea autovehiculelor second-hand achiziţionate dintr-un alt stat membru al Uniunii Europene, fără plata taxei de poluare prevăzută de Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr.50/2008 şi fără parcurgerea procedurii de contestare a obligaţiei fiscale prevăzută de art.7 din Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr.50/2008 este admisibilă.
2. Procedura de contestare prevăzută de art.7 din Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr.50/2008 raportat la art.205-218 din Codul de procedură fiscală nu se aplică în cazul cererilor de restituire a taxei de poluare întemeiate pe dispoziţiile art.117 alin.1 lit.d din acelaşi cod
Obligatorie, potrivit art.3307 alin.4 din Codul de procedură civilă.
Pronunţată în şedinţă publică, azi, 14 noiembrie 2011.