avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa inmatriculare

Am un Renault Laguna din 1999,1.8 benzina,adus recent din Germania.Stie cineva cat m-ar costa sa o inscriu in Romania?
Cel mai recent răspuns: Alvaro Liniers , Avocat 19:38, 20 Octombrie 2012
O puteti calcula singur cu ajutorul unui calculator al taxei online.
De exemplu gasiti aici un astfel de calculator: [ link extern ]
Aveti aici modalitatea de calcul
www.avocatnet.ro/content/art...
Problema este ca,am inteles ca pana la 1 ianuarie nu se mai plateste taxa.E adevarat?
Prescurea a scris:

Problema este ca,am inteles ca pana la 1 ianuarie nu se mai plateste taxa.E adevarat?

Nu este adevarat.
www.avocatnet.ro/content/art...


Legea nr. 9/2012 prevede ca noua taxa de poluare trebuie achitata si de masinile inmatriculate in Romania inainte de 2007, la momentul primei transcrieri a dreptului de proprietate a autovehiculelor. Totusi, Guvernul a decis, prin OUG nr.1/2012, sa amane aplicarea acestei prevederi pana la 1 ianuarie 2013. Asadar, Guvernul amana doar aplicarea acestei prevederi, celelalte dispozitii ale Legii nr. 9/2012 sunt in vigoare din 13 ianuarie si se aplica in continuare.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...

Alte discuții în legătură

Taxa poluare: se bat cap in cap legea cu ordinul ? Pilu Pilu Oare mi se pare mie sau se bat cap in cap art. 12 din Legea 9/2012 care prevede: \" ART. 12 (1) În cazul în care taxa pe poluare pentru autovehicule ... (vezi toată discuția)
Adresa cererii de restituire taxa de poluare louisa louisa Buna ziua, As dori sa stiu Cererea de solicitare a restituirii taxei de poluare cui se trimite la Judecatorie sau la TRibunal deoarece am achitat-o in orasul ... (vezi toată discuția)
Timbru de mediu pentru dacia - 2 gigelas gigelas O masina Dacia Logan 1.9,a fost inmatriculata prima data in 2004. Pe atunci,nu exista nicio taxa pe poluare. In ianuarie 2013,proprietarul a vandut-o,iar ... (vezi toată discuția)