Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa inmatriculare

Am un Renault Laguna din 1999,1.8 benzina,adus recent din Germania.Stie cineva cat m-ar costa sa o inscriu in Romania?
O puteti calcula singur cu ajutorul unui calculator al taxei online.
De exemplu gasiti aici un astfel de calculator: [ link extern ]
Aveti aici modalitatea de calcul
www.avocatnet.ro/content/art...
Problema este ca,am inteles ca pana la 1 ianuarie nu se mai plateste taxa.E adevarat?
Prescurea a scris:

Problema este ca,am inteles ca pana la 1 ianuarie nu se mai plateste taxa.E adevarat?

Nu este adevarat.
www.avocatnet.ro/content/art...

Legea nr. 9/2012 prevede ca noua taxa de poluare trebuie achitata si de masinile inmatriculate in Romania inainte de 2007, la momentul primei transcrieri a dreptului de proprietate a autovehiculelor. Totusi, Guvernul a decis, prin OUG nr.1/2012, sa amane aplicarea acestei prevederi pana la 1 ianuarie 2013. Asadar, Guvernul amana doar aplicarea acestei prevederi, celelalte dispozitii ale Legii nr. 9/2012 sunt in vigoare din 13 ianuarie si se aplica in continuare.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...