Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Am auzit ca in noul cod civil testamentul nu mai poate fi atacat. Eu nu am gasit asa ceva. Chiar nu mai sunt recunoscuti mostenitorii rezervatari? Poate fi atacat testamentul sau nu? Multumesc.
Cum sa nu?. Evident. Art. 1076 de exemplu.
Sunt si raman mostenitori rezervatari: sotul supravietuitor, descendentii si ascendentii privilegiati.

Sunt in continuare supuse reductiunii legatele care incalca rezerva succesorala.

mai multe cititi aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
romascanu, moderator
Nu se poate incalca accesul la justitie...
Este un drept garantat constitutional...
Inteles , testamentul poate fi atacat.!!! Dar in situatia mea nu am rezervatari legali. Nu am/nu am avut sot, nu am descendenti (copii), nu mai am ascendenti (parinti) ,am frati care au copii, bunuri mobile/imobile cumparate de mine (nu mostenire de la parinti). Daca eu fac testament , poate cineva sa il conteste (legal vorbesc).Pe nicaieri nu am gasit acest scenariu!!! multumesc....
De contestat, se poate contesta, pentru ca nu-i ingradit accesul la justitie.
Problema se pune cu sansele de reusita ale aceluia care-l contesta.
Daca testamentul este legal intocmit nu trebuie sa va faceti probleme. Observ ca rezervatari nu sunt.