avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate nsemeniuc

Activitate nsemeniuc

Buna seara,

Cu permisiunea Dvs, am sa va intreb daca stiti sa existe vreo sansa de a gasi o solutie amiabila de a putea duce la bun sfarsit un contract ipotecar si/sau unul de nevoi personale cu ipoteca in urmatoarele circumstante:

1. contract in CHF, semnat in 2008, in varf de elan financiar pentru perioadele maxime disponibile la data in cauza;
2. curs valutar la data semnarii contractului: circa 2RON/CHF;
3. curs valutar actual: circa 3,77RON/CHF;
4. valoare de piata a imobilului redusa in 2012 cu circa 40% fata de data contractarii creditului (chiar si in conditiile unei investitii substantiale ulterioare);
5. posibilitati de inchiriere reduse in 2012 la valori mai mici cu circa 40% fata de 2008;
6. 4 ani de concediu de crestere a copilului (2 copii) inceputi cu indemnizatie maxima, circa 4000RON/luna - redusa de stat la 3600, apoi la 1200RON/luna pentru al 2-lea copil (sumele sunt aproximative);
7. reducerea venitului celui de-al 2-lea parinte de circa 5 ori, ca urmare a dificultatilor financiare ale angajatorului din ultimele 4 luni;
8. istoric de plati cu intarzieri de maximum 15 zile timp de putin peste 4 ani;
9. comisioanele bancare, cumulate cu dobanda, reprezinta circa 60% din valoarea unei rate;

In asemenea conditii, in care se presupune ca odata cu semnarea unui contract banca si clientul sau au devenit parteneri de afaceri, iar circumstantele se schimba dramatic in urma evolutiei conditiilor generale din ultimii 4 ani, fara a exista vreo vina sau macar vreo posibilitate de a influenta in vreun fel lucrurile din partea clientului, lasand la o parte aspectul etic si/sau moral al situatiei in sine (sens in care nu imi imaginez ca putem avea vreo pretentie de la vreo banca, vreodata), exista oare vreo modalitate prin care creditorii sa fie obligati la randul lor sa participe intr-un fel la efortul multiplicat de 4 ori sau chiar mai bine al clientului lor?

Multumesc!
Răspuns la discuția evacuare chiriasi
Stimati domni,

doresc sa va multumesc tuturor pentru amabilitatea de a trata acest subiect cu atata seriozitate si va sunt recunoscator pentru informatiile furnizate. Totusi, avand in vedere si faptul ca personal mi-as dori sa pot trage o concluzie practica, v-as ruga sa ma ajutati sa o definesc in baza urmatoarelor elemente:

1. contractul a fost semnat pentru un an, iar chiriasul s-a razgandit dupa nici 4 luni;

2. personal am semnat contractul cu intentia de a-l respecta si as fi foarte bucuros sa pot obliga chiriasul sa faca la fel pana la implinirea termenului stabilit - de fapt ar fi cel mai bun lucru pe care l-as putea obtine;

3. nu imi doresc sa evacuez chiriasul decat daca prezenta acestuia in locuinta ma impiedica sa incasez chiria stabilita de comun acord, provoaca daune, deranjeaza vecinii sau ma impiedica sa obtin sumele reprezentand chirie macar ca urmare a semnarii unui nou cotract de inchiriere;

4. in acest moment, chiriasul nu a achitat chiria pentru luna in curs si nici cheltuielile ce ii revin, facand simple promisiuni verbale si anuntandu-si totodata intentia verbala de a parasi apartamentul;

5. desi am convenit prin contract ca in locuinta pot locui mai mult de 2 persoane numai cu acceptul meu scris - am constatat ca acolo locuiesc 3 persoane (cel putin) fara a fi anuntat macar in vreun fel;

6. exista vecini care se plang de comportamentul acestora;

7. in contract exista o mentiune expresa care prevede ca imi rezerv dreptul de a rezilia contractul unilateral in cazul in care acesta nu este respectat integral - situatie in care chiriasul are obligatia de a elibera apartamentul in cel mult 10 zile de la constatarea faptului in sine;

Apoi, in cazul in care la eliberarea locuintei, exista bunuri din casa care au fost deteriorate ca urmare a unei utilizari necorespunzatoare (neglijente) - ex: canapea murdara care nu poate fi curatata deloc sau numai cu ustensile profesionale contra cost, pereti ce necesita zugraveala ca urmare a impregnarii fumului de tigara, etc, pot recupera in vreun fel acest prejudiciu?

Totodata, as vrea sa stiu daca se poate estima o durata maxima pentru recuperarea sumelor datorate de chirias si daca in acest sens exista vreo diferenta intre sumele reprezentand cheltuieli legate de utilitati, cheltuielile de reparatii si sumele datorate sub forma de chirie.

Va multumesc!
Răspuns la discuția evacuare chiriasi
Avand in vedere ca prelungirea cu 1 singura saptamana a acestei stari de fapt ma pune deja in situatia de a inregistra pierderi financiare, mi-ar fi de mare folos sa inteleg daca apeland doar la un executor pot recupera toate sumele in discutie, mai exact:
- sumele reprezentand cheltuielile curente ale apartamentului (curent, intretinere, etc);
- sumele achitate catre executor;
- taxe de diverse feluri generate de procedura juridica;
- sumele neincasate din chirie ca urmare a neachitarii acestora de catre actualii chiriasi pe de o parte si apoi a imposibilitatii inchirierii apartamentului catre alte persoane;
- eventuale alte costuri legate de aceasta procedura;
- eventuale daune sau costuri impuse in vederea efectuarii curateniei.

sau este nevoie de o procedura mai complexa in acest sens?
Răspuns la discuția evacuare chiriasi
multumesc frumos! banuiesc ca pot recupera integral inclusiv cheltuielile de judecata, asa este?
Răspuns la discuția evacuare chiriasi
pentru a intelege mai bine in ce pozitie ma aflu va dau cateva detalii:

- contractul a fost semnat pt 1 an, insa dupa 2 luni chiriasul a anuntat ca vrea sa se retraga;
- pentru a nu pierde garantia (conform contractului trebuia sa anunte cu 2 luni inainte), a decis sa ramana inca 2 luni: pentru prima a achitat chiria, iar pt a 2-a am convenit verbal ca va achita integral doar cheltuielile existente si viitoare (insemnand intretinere pentru care afisarea se face cu 2 luni mai tarziu - la valoarea din luna Iulie, curent, etc) pana pe 25.09.12;
- astfel ar fi urmat la 25.10.12 sa reziliem contractul amiabil;
- cheltuielile nu au fost achitate, in consecinta sunt nevoit sa actionez;
- daca nu ii pot evacua cu ajutorul politiei printr-o simpla plangere, ce as putea obtine ca daune in instanta avand in vedere ca ei imi genereaza in acest fel pierdere pt ca nu platesc si totodata pentru ca eu nu pot inchiria apartamentul catre altii in acest timp?

Multumesc
Răspuns la discuția evacuare chiriasi
in acest caz, obligatia presupunea achitarea chiriei la timp, lucru care nu s-a intamplat. In aces scop exista o mentiune expresa in contract, precum ca acesta se reziliaza automat si locuinta trebuie eliberata in maximum 10 zile (care au trecut deja). Imi puteti spune care este solutia legala de a-i evacua imediat (mentionez ca este vorba despre rea vointa)?
Multumesc.
Exista vreun motiv pentru a nu putea evacua pe loc (eventual cu sprijinul politiei) niste chiriasi care nu au respectat contractul, in care exista mentiunea ca intr-o asemenea situatie ei au obligatia sa elibereze locuinta in maximum 10 zile de la data incalcarii acestuia?

Multumesc
freeelis a scris:

Poate ridica dividende, intrucat aceste venituri nu intra in categoria veniturilor profesionale.


Multumesc pentru raspuns.
Poate pastra si functia de administrator?
Buna ziua,

O persoana care primeste indemnizatia pt crestere copil , poate fi in acelasi timp asociat unic si administrator al propriului srl ( srl fara alti angajati), daca in aceasta perioada nu primeste indemnizatie de administrator si nici un altfel de venit personal.......pt a nu pierde indemnizatia de crestere copil..?
Presupunand ca srl-ul ar avea profit , in conditiile de mai sus, la final de an poate ridica dividente sau si acestea ar duce la pierderea indemnizatiei de crestere a copilului ?

Va multumesc !
Multumesc pt. raspuns !