avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters100701

Activitate ContSters100701

Răspuns la discuția deplasare peste granita cu minor
Va multumesc pentru raspunsuri! Am telefonat la Politia de frontiera si, intr adevar, nu are nevoie decat de CI, nu si de pasaport. Multumesc inca o data tuturor celor ce mi au raspuns.
Buna ziua. Voi calatori cu un minor in varsta de 14 ani peste granita, intr o tara membra UE. Am acordul celuilalt parinte. Intrebarea mea este, daca minorul are carte de identitate, ii mai trebuie si pasaport? Va multumesc.
Răspuns la discuția Bani joc online
Pai ideea e ca nu le am abuzat in vreun fel. Am jucat in acelasi mod in care jucam si pana sa bag banii.Dati mi o solutie, o idee, orice, va rog!
Răspuns la discuția Bani joc online
Va rog, chiar nu ma poate ajuta nimeni? Sa merg sa depun o plangere la politie? Mediul online nu este supus legislatiei?
Răspuns la discuția Bani joc online
Nu am decat chitantele de pay safe. Exista o sectiune pe acel joc, unde intri si te redirectioneaza catre locul unde se fac platile.Alte plati se fac prin SMS.
Discuție Bani joc online
Buna ziua! Am si eu o intrebare, va rog mult sa ma ajutati. Am jucat un joc online, unde mi s au solicitat bani. Dupa ce am incarcat cateva conturi cu anumite sume de bani, fara a mi oferi o explicatie, adminul jocului mi a blocat toate conturile. Desi in mesajul pe care mi l a trimis imi spune ca acele conturi sunt suspendate pentru 7 zile, dupa ce i am trimis un email, acesta mi a raspuns ca, de fapt, le a blocat permanent. Interesant este faptul ca numai conturile cu bani pe ele mi le a blocat, nu si pe cele free. Desi am avut nenumarate discutii cu adminul jocului, rezolvarea nu a fost una favorabila. va rog sa mi spuneti daca acest tip de fapte intra sub incidenta vreunei legi si ce pot face in sensul acesta. Doresc fie recuperarea banilor, ceea ce cred ca va fi mai greu, fie repunerea in functiune a conturilor respective, sa pot juca mai departe. Exista vreun cadru legal care sa reglementeze acest fel de probleme? Ma gandesc ca, desi este un mediu virtual, banii au fost reali. va multumesc anticipat pentru orice fel de raspunsuri si sunt convinsa ca ma veti ajuta. O zi buna!
Am solicitat comisie rogatorie.Mi s-a spus ca, indiferent de situatie, procesul verbal trebuie MUSAI semnat acolo unde s-a produs accidentul.Sunt intr-o mare dilema.Si, de asemenea, ca nu-mi poate fi trimis prin posta.
Buna ziua.In urma cu o luna si jumatate, am fost implicata intr-un accident rutier intr-o localitate aflata la cca 500 km de domiciliul meu. Am fost luata cu salvarea si nu am facut nici un fel de document la politie. Atata numai, mi s-a testat alcoolemia la spital.De atunci, sunt in concediu medical. Problema mea este aceea ca nu ma aflu in posesia nici unui document oficial care sa confirme implicarea mea in accident. Am discutat de nenumarate ori cu politistul care se ocupa de caz si mi-a spus ca, pentru a intra in posesia procesului verbal, este neaparat nevoie ca eu sa ma deplasez in acea localitate(care, mentionez inca o data, se afla la mai mult de 500 de km de domiciliul meu), sa semnez acest proces verbal.Intrebarea mea este, daca eu sunt inca in imposibilitate de a ma deplasa (accidentul s-a soldat cu un umar deplasat, din cauza caruia nu pot conduce) si nici nu dispun de resursele financiare necesare deplasarii (combustibil, masina, cazare o noapte), nu exista nici o posibilitate ca acest proces verbal sa fie trimis la politia din localitatea mea de domiciliu, ca eu sa il semnez aici si sa pot intra in posesia lui?
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția conditii Serviciul Probatiune
Va multumesc amandurora pentru raspunsuri. Astept sa ma "impac " cu mine insami si sa merg la serviciul de probatiune. Ma rog sa iasa bine.
Răspuns la discuția conditii Serviciul Probatiune
Ar trebui sa scriu deci o declaratie pe proprie raspundere ca parasesc localitatea mai mult de 8 zile , sa plec in afara tarii , sa stau cat am nevoie pentru a obtine un contract (incadrandu-ma insa in cele doua luni) si sa revin la serviciul de probatiune cu contractul respectiv ? Ma gandesc ca, daca perioada in care as putea obtine contractul ar fi mai mare, as avea mai multe sanse sa o fac.Cred ca am nevoie in continuare de ajutor din partea dumneavoastra pentru a intelege excat procedura pe care trebuie sa o urmez. Multumesc de raspuns.