avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Activitate cristicarnisca

Activitate cristicarnisca

Răspuns la discuția indemnizatie somaj
da dar nu am nicio indemnizatie de administrator
Buna ziua.
Sunt administrator unic al unei societati cu activitate,dar in acelasi timp si angajat al altei societati.In conditiile desfiintarii postului unde sunt angajat,pot beneficia de indemnizatia de somaj ?
Buna ziua.
As dori si eu o opinie in legatura cu o citatie pentru somatie de plata din partea serviciului (SUPAGL) pentru un contract de abonament pentru un loc de parcare, incheiat in noiembrie 2008 si pentru care eu am facut o instiintare pt. renuntarea la acest loc de parcare ,deoarece acesta era mereu ocupat cu tomberoanele de gunoi.
Insa surpriza a fost zilele acestea cand am primit citatia pt ordonanta de plata,care cuprinde perioada 2008-2011.
In contract apar 2 articole astfel:
3.2 Durata contractului este de la 01.12.2008 pana la 31.12.2008.
3.3 Dupa expirarea duratei contractului ,acesta se prelungeste de drept pe o perioada de 3 ani, daca nu se solicita rezilierea de catre una din parti in termen de 30 zile inaintea datei de expirare a acestuia.
As dori sa stiu daca aceasta clauza de prelungire ,de 3 ani, a contractului este abuziva sau nu.
Precizez ca acel loc de parcare nu a fost utilizat, iar pentru acea instiintare nu am primit nici nr. de inregistrare.
Ce as putea sa fac? Sa platesc suma pe care ei o solicita sau sa ma prezint in instanta.
Va multumesc.
la calculul impozitului pe profit ,veniturile si cheltuielile se iau ca valoare cu tva sau fara?
Va multumesc
Buna ziua

As vrea sa stiu ,mai sigur, ce obligatii declarative am pentru luna iulie in cazul in care am avut o factura de achizitie in luna aprilie,una in luna iunie, iar facturi emise: una in luna aprilie,una in mai si una in iunie.
Cu stima.
Va multumesc:vishenka:
BUNA ZIUA .

AM O NELAMURIRE.
AM INCERCAT SA COMPLETEZ DECL. 100 SI DECONTUL TVA 300 AFERENTE LUNII APRILIE, DAR PT 100 (103 IMPOZ PE PROFIT DATORAT DE PERS JURIDICE ROMANE) CAND SCRIU LUNA 04 APARE MESAJ CA OBLIGATIA 103 ESTE TRIMESTRIALA.ASTA INSEAMNA CA SE DEPUNE TRIMESTRIAL? LA FEL SI LA DECLARATIA 300(FIRMA INCA NU ARE ACTIVITATE SI ESTE PLATITOARE DE TVA TRIMESTRIAL)? CE DEPUN LUNA ASTA?
MULTUMESC
Răspuns la discuția calomnie?
multumesc. Pai insusi mail-ul nu este o proba?Iar faptul ca cel putin am fost acuzat de furt si apoi trimis acest mail cu buna stiinta ?
Răspuns la discuția calomnie?
asta inseamna ca oricine poate spune despre orice persoana ce doreste fara nici o consecinta??!
Discuție calomnie?
Buna ziua

As dori un sfat avizat in legatura cu o fapta care mi s-a intamplat recent

In luna februarie in firma au fost desfiintate niste posturi, printre care si cel de director de productiea(al meu)
Imediat mi-am deschis o firma si am inceput sa caut colaboratori si beneficiari, printre care si clienti ai firmei la care am lucrat si cu care eu personal tineam legatura.
Acum cateva zile unul dintre colaboratori imi da o copie a unui mail ce a fost trimis de catre fostul sef"(patron) la diferiti colaboratori si furnizor comuni ,pe care il voi transcrie mai jos:

''Subiect: Atentie
Firma tepara din .....(si da denumirea firmei)
Salariati ai SC.........(firma la care am fost angajat) care au deturnat lucrari spre SC ....(firma infiintata de mine) :
nume X,Y,Z,Q(numele ale caror posturi au fost desfiintate).
Acesti salariati au fost dati afara din SC.........(firma la care am fost angajat) in februarie 2012 pentru deturnari de lucrari, furt de scule, indisciplina la locul de munca,aplicare proiecte neavizate.

Cu stima
......................."
As dori sa stiu daca as putea sa-l dau in judecata pentru calomnie, pentru ca cele spuse mai sus si trimise catre diversi colaboratori cu care am avut contacte sunt neadevarate(furt, deturnare de lucrari,indisciplina) si pentru care nu exista probe.
Va multumesc