avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate alina40

Activitate alina40

Multumesc.
Buna ziua,

ma tot gandesc cum sa completez locul muncii intr-un contract de munca pentru un sofer; este corect sa trec ca loc al muncii sediul firmei ? un loc fix ? sau exista o alta formulare pentru soferi ?

Multumesc,
Răspuns la discuția RAMBURSARE TVA
Sumele nu se compenseaza automat pe baza de cerere, trebuie intai solicitata rambursarea prin bifarea rubricii respective din decontul de tva, iar apoi daca se aproba rambursarea, ANAF-ul face initial compensare si apoi plata (daca mai ramane ceva de restituit)
Buna ziua,

stiti cumva daca ITM-ul mai vizeaza adeverintele pentru salariati ? Cineva are nevoie de o adeverinta pentru completarea dosarului pt viza SUA, adeverinta pe care scrie ca se completeaza de angajator si se vizieaza de catre Inspectoratul de munca.

Multumesc
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua,

ce se intampla daca angajatii nu arata interes pentru alegerea unui reprezentant care sa negocieze CCM cu conducerea societatii. S-a afisat un convocator prin care li se solicita angajatilor alegerea reprezentantului, s-a dat un termen de 3 saptamani, insa termenul a expirat si nu au facut nimic in acest sens. Se reia solicitarea ? Pina cand ? Sau care este pasul urmator in ce priveste CCM-ul daca nu exista reprezentant al salariatilor cu care sa se poarte negocierea.

Multumesc,
Răspuns la discuția Modificare durata contract
Multumesc foarte mult. Deci schimb in Revisal doar salariul, iar la perioada las nedeterminata ( doar in Revisal pt ca in fapt perioada este determinata cf actului aditional, insa programul nu ma lasa sa operez aceasta inregistrare)
Răspuns la discuția Modificare durata contract
Multumesc pentru lamurire. Nu, eu am vrut sa inregistrez prin act aditional modificarea duratei, asa cum a avut ea loc. Oare as putea opera in Revisal doar modificarea salariului, fara sa operez durata, ea ramanand totusi determinata confrom actului aditional dintre parti ? Din pacate am parte de astfel de modificari ciudate dar asta este situatia, partile pot decide orice modificare contractuala pe care legea o permite, doar Revisalul nu.
Buna ziua,

am un contract care initial a fost incheiat pe durata nedeterminata, iar acum partile au convenit prin act aditional sa modifice durata in determinata de 3 luni si salariul etc. Incerc sa operez in Revisal modificarea, insa cand verific imi apar 2 contracte active si cel pe durata nedeterminata si cel pe perioada determinata..Cum pot regla situatia aceasta. Daca modific si trec inactiv la cel initial, mi-e teama sa nu am alte probleme ref la data operarii in revisal a inactivitatii contractui . Multumesc
Va multumesc