avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate ionuca

Activitate ionuca

Intrebari:
1. Este legal daca se stabileste un alt termen de eliberare a locuintei in contractul de vanzare-cumparare, sau se respecta cel stabilit in antecontract?

2. Se poate prevede in contractul de vanzare-cumparare, ca daca vanzatorul nu elibereaza casa la termenul stabilit in ctr v-c, cumparatorul sa se perceapa o chirie de o anumita suma pentru fiecare zi de depasire al termenului stabilit?

3. Care este modalitatea legala de recuperare a cheltuielilor apartinand vanzatorului si care sunt generate intre perioada de la data autentificarii contractului de vanzare-cumparare si perioada de eliberarea a apartamentului?
se cunoaste faptul ca vanzatorul este obligat sa aduca documente care arata ca are platite la zi toate obligatiile, dar aceste documente nu releva realitatea la zi, deoarece intretinerea la asociatia de proprietari, cheltuielilor de furnizare energie electrica, servicii internet care se factureaza cu 1 luna sau 2 in urma.

corect ar fi ca asigurarea sa fie la valoarea reala, dar la beneficiar nu toata suma, ci numai cat este creditul.
S-a contractat o suma de 30000 euro cu credit Prima Casa, iar locuinta este 60000 euro, valoarea politei de asigurare in favoarea bancii/statului care va fi 30000 cat este creditul sau 60000 cat este casa?
In balanta contabila la 31.12.2012 apar urmatoarele solduri:
1012 (Credit) = 300
1061 (Credit) = 60
1068 (Credit) = 15.000
1171 (Debit) = 4000
5311 (Debit) = 12.000
Dar in cazul unei firme cu 2 asociati care doresc lichidare voluntara, la care capitalul social are sold 300 lei, iar in casa 5311 are sold 12.000 lei, se impoziteaza restituirea numerarului?
multumesc mult @freeelis
in cazul asta sa mai solicit angajatorului niciun fel de act?
exact, nu ma intereseaza pensia privata...

intrebarea era: in conditiile in care angajatorul nu mi-a platit contributiile la salariu, (asta reiese din adeverinta cu stagiu de cotizare la cas) daca aceasta perioada lucrata cu CIM reprezinta vechime in munca (pt pensie)???
E normal sa ma adresez Anaf-ului numai in baza faptului ca in adev. de stagiu de cotizare nu apare aceasta perioada?
Din partea firmei ma astept sa nu imi dea niciun fel de explicatii, de asta am considerat ca mai intai sa obtin aceste documente semnate si stampilate (ca proba mai mult)
multumesc,

dupa ce obtin aceste adeverinte, sa merg la Anaf
1.Legat de problema cu firma actuala ''Solicitati celor de la resurse umane certificarea faptului ca sunteti introdus in Revisal, dupa care sa mergeti la CAS cu aceasta'' ce document din Revisal ar trebui sa solicit?
si daca nu vor sa imi dea...exista vreo obligatie sa-mi elibereze din Revisal?
M-am gandit sa le solicit eliberarea unei adeverinte de venit, pe care stiu ca sunt obligati sa elibereze, dar nici din asta nu reiese ca este inregistrat contractul de munca.

2.Legat de problema cu firma mai veche, ca fost salariat mai am dreptul sa solicit adeverinta de vechime daca la momentul plecarii (2010) mi-au dat carnetul de munca completat la zi?