Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare partiala locuinta credit Prima Casa
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare partiala locuinta credit Prima Casa

S-a contractat o suma de 30000 euro cu credit Prima Casa, iar locuinta este 60000 euro, valoarea politei de asigurare in favoarea bancii/statului care va fi 30000 cat este creditul sau 60000 cat este casa?
O subasigurare de 50% ar fi inadmisibila pentru banca; va trebui sa faceti asigurare la valoarea reala; in caz de dauna totala, banca/statul isi ia partea de 30.000 sau cat este soldul creditului, restul va revine Dvs.

Succes!
corect ar fi ca asigurarea sa fie la valoarea reala, dar la beneficiar nu toata suma, ci numai cat este creditul.
In cazul acestor polite de asigurare (credit imobiliar), atat asiguratorul cat si banca stiu foarte bine "lectia".Se asigura imobilul la valoarea de achizitie/constructie/contract iar cesiunea se face in favoarea bancii, cu specificarea:"in limita creditului acordat".
Daca se produce un risc asigurat, iar dauna este totala, banca primeste doar partea ce reprezinta creditul nerambursat la data evenimentului iar clientul diferenta pana la suma asigurata.Pe masura derularii contractului, valoarea initiala a creditului se micsoreaza cu ratele platite conform grafic dar valoarea asigurata ramane aceeasi (60000E in cazul nostru) .
In alta ordine de idei, banca nu va accepta niciodata o asigurare pentru o valoare sum 100%, intrucat in caz de dauna nu va putea primi decat procentul corespunzator celui de asigurare.