avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters10241

Activitate ContSters10241

Buna Ziua
Cum pot sa-mi schimb numele de utilizator cu un nikname
Nu mai vreau sa-mi apara numele real.
Multumesc
Buna Ziua
Cate zile de concediu de odihna trebue sa efectueze un salariat cu o norma de 4 ore zi.
Multumesc
Discuție taxa de poluare
Buna Ziua
am o mica nelamurire
In anul 2009 cind am adus 2 camioane secand-hand,am platit dupa cum spune decizia emisa de adm. financiara taxa de poluare nu taxa de prima inmatriculare.
Intebarea epot cere sa imi restituie bani?specific pe decizie scrie taxa de poluare.
Multumesc
Buna Ziua.
Presedintele din blocul nostru,sa mutat din bloc de aproape un an de zile dar el continua sa fie presedinte si pentru asta este platit.
Este legal asa ceva nu spun ca vine din joi in pasti si mai dispune fara nici-o sedinta cu locatari in prealabil, de niste sume de bani incasate de la o firma care a montat pe bloc sateliti de receptie,iar el foloseste acesti bani pentru a despagubi nu stiu ce locatar ca-i ploua in casa, adica da bani la acela sa-si repare singur acoperisul,si multe altele face.Din cite stiu eu acesti bani sunt ai nostri locatarilor in egala masura,ca pe toti ne radiaza acele antene.
Se poate sa incaseze bani si sa-i puna la banca pentru dobinda?iar noi nu stim niciodata ce sume sunt ca nu afiseaza nicaieri nimic.
Ce putem face?
Va multumesc
multumesc pentru raspuns.
precizez faptul ca am facut plingeri nenumarate si raspunsul a fost acesta
dosarul nu poate fi admis in instanta deoarece nu este de gasit individul pentru ai fi adus la cunostinta motivul de care se face vinovat,iar procurorul care se ocupa de dosar nu il accepta din acest motiv,iar infractorul e fugit din tara ,si uite asa dosarul meu se plimba de 6 ani intre politie si judecatorie.
Banii nui mai recuperez dar macar sa fie pedepsit.
Buna Ziua
Sunt disperata va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Am depus un dosar penal pe numele unui tip,care m-a inselat cu osuma de ordinul miliardelor vechi,si nici pina acum nu a iceput urmarirea lui in instanta desi s-au implinit deja 6 ani de zile de cind am inaintat plingerea
Am facut nenumarate plingeri pt tergiversare dosar,dar tot nu sa miscat nimic
tin sa va spun ca faptasul este disparut dein tara si de la ultimul domiciliu
Ce sa mai fac? datim un sfat va rog pe unde sa ma mai adresez.
Va multumesc.
Buna Ziua
Am 2 camioane de 20 tone pentru care am platit taxa de prima imatriculare dupa legea veche.
Intrebarea este daca fac cerere pentru restituirea sumei,cer sa-mi restituie toata suma platita sau calculeaza ei si-mi restitue doar diferenta care nu trebuia incasata de ei, dupa noa lege?
multumesc
Buna Ziua
Va rog sa ma ajutati nu am inteles nimic din aceasta lege stufoasa
Cine trebue sa se inscrie cind si de ce
Mai platim in continuare si asigurarile ia stat ,sau numai la privat?iar cind vom indeplini varsta de pensionare,daca mai ajungem, de unde vom primi pensie,in cazul meu 46 ani cum procedez.
Nu stiu dar am impresia ca statul vrea sa se spele pe maini cu noi,oricum chiar daca am platit la stat contributiile sociale pina acum tot pe bani ne tratam.Multumesc
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati intr-o problema,si anume:
am facturat o prestare externa in valuta,pe care am incasat-o in lei dupa 2 luni,iar incasarea in lei prin banca sa facut lacursul din ziua facturari,ci nu al platii.
Va rog sa-mi spuneti daca este corect din punct de vedere legal,ori ar fi trebuit sa se faca in lei la cursul zilei din ziua platii.
Va multumesc
Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti de cite zile de concediu fara plata poate beneficia un salariat incadrat cu un contract de munca de 8 ore pe zi, in 2011 dupa noile modificari.
Va multumesc