avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate sandyprs

Activitate sandyprs

Discuție Studiu topo
Buna ziua! Ce se intampla daca suprafata masurata(studiu topo) este mai mica decat ce scrie in acte, in vederea obtinerii unei autorizatii de constructie? Imi poate respinge autorizatia? Mi-a iesit dupa studiul totpo cu 28 m.p. mai putin decat scrie in acte.
Răspuns la discuția Exceptie PUZ
Daca fac o analiza -asemanari-deosebiri dintre PUG-ului existent si eTerra(realitatea din teren) , sunt foarte multe lucruri care nu se potrivesc, apar blocuri(in teren, in realitate) care in PUG nu sunt, apar in PUG blocuri care in realitate nu sunt, apar strazi care se intersecteaza, dar in realitate sunt la distanta de minim 60 de metri , iar intre ele sunt terenuri intabulate cu carte funciara, de asemenea apar in realitate blocuri construite pe zona de maxim P+1 , garaje construite si intabulate pe zona de minim P+2 , iar exemplele sunt foarte multe de acest fel.
Ce anume ma sfatuiti sa fac? Ce se poate face , legal vorbind, fara ca eu sa fac PUZ pe banii mei?
Răspuns la discuția Exceptie PUZ
Intre timp, comparand PUG-ul.(din 2004, acesta e ultimulvalabil) cu realitatea din teren si de pe eterra, apar cladiri in plus(ni exista unele blocuri din pug pe teren) sau unele cladiri nu sunt trecute in acest plan urbanistic, este o totala neconcordanta si.disproportionalitate fata de realitatea din teren. Ce e de facut in aceasta situatie? Multumesc.
Discuție Exceptie PUZ
Buna ziua! Va contactez in legatura cu urmatoarea situatie. Am un teren pe care doresc sa construiesc o casa P+1, insa din PUZ (adjud, vrancea) reiese ca pot construi minim P+2. Exista vreo posibilitate sa fac vreo solicitare (fara a reface PUZ-ul pe cheltuiala mea) sa pot construi P+1? Mentionez ca vecinii stanga/dreapta au P+M, respectiv P+1. Va multumesc. O zi buna!
Va multumesc.
Buna ziua. Incepand cu data de 1 septembrie 2004 m-am angajat in invatamant si nu am avut perioade de pauza. Am depus o cerere prin care am specificat ca incepand cu 1 septembrie 2019 trec la 15-20 ani vechime in munca si mi s-a spus ca nu pot beneficia de drepturile salariale incepand cu septembrie 2019, ci incepand cu 1 octombrie 2019(adica plata pe noiembrie 2019), deoarece asa e legea. As dori sa imi spuneti care este legea despre care mi-a spus secretatra scolii. Va multumesc.
Răspuns la discuția Deranjarea linistii publice
Va multumesc. O zi buna.
Buna ziua. Recent am inceput sa renovez un apartament. Imi souneti va rog care este programul legal de respectare a linistii? As dori sa imi dati si legea care ma ajuta (am vecini care vor liniste toata ziua si ameninta in continuu cu politia) . Va multumesc
Va multumesc pentru raspunsuri. O zi buna.
Ideea este ca de 10-12 ani nu mai sta niciun vecin pe acea coloana (sunt plecati in afara), iar teava este fisurata. Pot sa fac o cerere la distribuitorul de gaze sa schimbe traseul acelei tevi?Cum este legal sa procedez?