avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate Mariana Apostol

Activitate Mariana Apostol

Si eu sunt ”comunista”si am pus la avizier restantierii.
Inainte de a cataloga este bine sa va informati,sa va platiti taxele sa nu va sustina financiar
cei care inteleg ca traiul in comun este civilizatie,respect.
Răspuns la discuția Numarul de cont bancar
Contul bancar este inscris pe chitanta care va este eliberata cand platiti intretinerea,pe stampila care este pusa pe aceeasi chitanta.La avizier pe listea de plata,pe orice act de identificare a asociatiei de proprietari.
Nu exista o interdictie.in schimb alimentarea trebuie trecuta prin apometru iar montarea sa nu se faca prin baterie-face bypass.Am avut in bloc masini montate prin baterie care se alimenta cu apa calda.Rezultat pe conducta de apa rece curge calda sau chiar fierbinte.
La primele etaje au cedat garniturile de la apa fierbinte.
Art. 11
..........
(2) Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia proprietatii comune fara a obtine mai intai acceptul din partea asociatiei de proprietari.

Nu se poate da acceptul pentru ca amplasrea conductei pentru apa pluviala este alta decat
conductele de alimentare si canalizare.
Ce s-ar intampla daca ar ceda o astfel de conducta ce trece prin mijlocul apartamentului.
La ploi puternice conductele nu pot prelua debitul
In blocul meu a cedat o astfel de conducta patru apartamente au fost distruse de inundatie.
Exista tendinta sa modificam sa ne fie bine,dar constructorul, proiectantul, stiu cel mai bine
legile care guverneaza o cotructia.
Răspuns la discuția Chitante neinregistrate
Locuinta apartine primariei.Este o locuinta sociala?
Răspuns la discuția Vecin cu halucinatii
Discutati cu vecinii,posibil zgomotele muzica se propaga din diverse alte apartamente.
Răspuns la discuția camere videosupraveghere
Aveti nevoie de o firma autorizata.Aceasta stie pasii de urmat.
Răspuns la discuția Asociatia de proprietari
Trebuie sa aveti o relatie buna ca intre vecini nu se stie cand veti avea nevoie.
Problema este alta daca vor face reparatia la terasa aveti mare grija cum se va face reparatia sau inlocuirea materialului ce il aveti . Umblatul pe terasa cu materiale scule poate sa o deterioareze si la dumneavoastra.
Trebuie sa intocmiti un PV de cum se vor face lucrarile si de receptie.
Atentie sa nu se limiteze la strict perimetrul lor daca si terasa este comuna(la alte blocuri terasele sunt separate pe scari)
Sa va aduca firma formularele.In ele sunt inscrise ce trebuie sa stie si sa faca asociatia.
Răspuns la discuția Debransare partiala.
Am inteles nu aveti bani sa va platiti intretinerea .Doriti sa va debransati partial.sa ramaneti cu un calorifer micut pentru ca nu aveti bani nici pentru centrala
In cererea de aprobare trebuie sa comunicati modalitatea de incalzire.
Acest mod de debransare nu se aproba.